V tej številki lahko preberete:
Leto 2011 v znamenju razprav o TEŠ in NEP
Leto, ki se poslavlja, si bomo zagotovo najbolje zapomnili po številnih zapletih, razpletih in dogajanjih, povezanih z gradnjo bloka 6 v Šoštanju. Veliko pozornosti je bilo letos namenjenih tudi razpravam o osnutku novega nacionalnega programa, ki pa nato ni dočakal končne različice, in nas bo tako spremljal tudi v letu, ki prihaja. Sicer pa se je slovensko elektrogospodarstvo po nekaterih ključnih poslovnih kazalcih tudi leta 2011 uvrstilo med najuspešnejša domača podjetja, spodbudno pa se povečuje tudi delež prodane električne energije na tujem.
Začela se je gradnja 2 x 400 kV daljnovoda Beričevo-Krško
Po večletnih prizadevanjih in številnih zapletih je Elektru-Sloveniji konec novembra vendarle uspelo postaviti temeljni steber za ključno daljnovodno povezavo med Beričevim in Krškim, ki bo zagotovila sklenitev 400 kV prenosne zanke na slovenskem ozemlju in tako bistveno izboljšala zanesljivost obratovanja slovenskega elektroenergetskega sistema. Naložba, katere vrednost je ocenjena na 63,5 milijona evrov, naj bi bila končana konec leta 2013.
Popolnoma jasnih odgovorov ni
Ker zaradi političnih okoliščin ni bil sprejet nov energetski zakon, zavrnjen pa je bil tudi predlog o sprejemu vsaj najnujnejših dopolnitev, smo se znašli v zagati. Po novem letu namreč ne bo več pravne podlage za obračunavanje omrežnine, s tem pa bodo podjetja ostala brez sredstev, ki so nujna za obnovo in posodobitev elektroenergetskega omrežja. Iskanje odgovora na vprašanje, kako naprej, je bilo osrednja tema razprav na letošnjem posvetu Energetika in pravo.