V tej številki lahko preberete:
Novela energetskega zakona prehaja v medresorsko obravnavo
Ena najpomembnejših nalog direktorata za energijo že nekaj časa velja noveli energetskega zakona, ki je po vrsti zapletov zdaj vendarle vstopila v zakonodajno proceduro in je v fazi medresorske obravnave. O poglavitnih težavah pri posodabljanju energetske zakonodaje in razlogih, da se je Slovenija znašla med državami, ki jim zaradi zamud pri prenosu evropskih direktiv grozijo celo denarne kazni, smo se pogovarjali z mag. Urbanom Prelogom.
Natura 2000 – ena večjih ovir pri gradnji daljnovodov
V varovanem območju Natura 2000 načrtovanje in gradnja energetskih objektov sicer nista prepovedana, a so omejitve za investitorja takšne, da se je temu bolje izogniti. Problem je v tem, da je območje Nature 2000 v Sloveniji daleč nad evropskim povprečjem in pri načrtovanju poteka tras daljnovodov investitorji prej ali slej naletijo nanj. In potem se postopek z izvedbo dodatnih zahtev močno zaplete, kar posledično podaljša umeščanje v prostor in podraži gradnjo.
Slovenija ima velik energetski potencial
Zeleno gospodarstvo je prihodnost, ki se je ne smemo bati, ampak jo velja sprejeti in spodbujati. Gre za to, da »ozelenimo« vse naše politike, kar bo zagotovilo dolgoročni trajnostni razvoj. Ne želimo le posameznih zelenih politik tu in tam, saj to ne bo delovalo: zagotoviti moramo, da bo skrb za okolje sistematično vključena v vse pomembnejše politike, ki vplivajo na svet, v katerem živimo. To je med drugim v pogovoru za Naš stik poudaril evropski komisar za okolje Janez Potočnik.