V tej številki lahko preberete
Hidroenergetika še ni izrekla zadnje besede
V svetu ta hip poteka kar nekaj velikih hidro projektov, pri čemer se v razvitih državah osredotočajo bolj na posodabljanje obstoječih elektrarn, gradnjo črpalnih in malih elektrarn ter raziskovanje novih tehnologij. V razvijajočih se državah pa več pozornosti namenjajo gradnji novih objektov in izrabi še neizkoriščenih vodotokov. Slovenija sicer bolj sodi v prvo skupino, čeprav imamo v načrtih tudi nekaj večjih aktualnih hidroenergetskih projektov, predvsem na Savi in Muri.
Natura 2000 ne pomeni nujno popolne prepovedi gradnje infrastrukturnih objektov
Kljub velikemu vodnemu potencialu Slovenija za proizvodnjo električne energije izkorišča manj kot 50 odstotkov vodotokov. O tem, kateri so glavni razlogi, da ne izkoriščamo več vodnega potenciala za pridobivanje električne energije, kje se najbolj zatika in kaj storiti, da bi se stanje na tem področju izboljšalo, smo se pogovarjali z ministrom za kmetijstvo in okolje mag. Dejanom Židanom.
Najugodnejši čas za začetek gradnje HE Brežice je jesen
Medtem ko HE Krško, ki je trenutno zadnja v verigi hidroelektrarn na spodnji Savi, poskusno obratuje brez problemov, se začetek gradnje HE Brežice vse bolj odmika, saj je je bil sprva načrtovan že maja. Pridobitev gradbenega dovoljenja je sicer praktično tik pred sprejemom, investitor pa mora pridobiti še okoljevarstveno soglasje, kar naj bi se zgodilo jeseni, ko je načrtovan tudi začetek izgradnje. O razreševanju problemov in o nadaljnjih korakih, ki bodo sledili, smo se pogovarjali z vodjem oddelka za okolje in prostor, v podjetju HSE Invest, Silvom Smonkarjem.