V letih 2017 in 2018 bo tako projektu Trajnostna mobilnost v območjih ohranjanja narave namenjenih tri milijone evrov, Nakupu avtobusov dobrih šest milijonov evrov, Nakupu okolju prijaznih komunalnih vozil dva milijona evrov, Zamenjavi starih kurilnih naprav z novimi dobrih 14 milijonov evrov ter Naložbam v večjo energetsko učinkovitost stanovanjskih stavb dobrih štiri milijone evrov.
Spodbujanje trajnostne mobilnosti območij ohranjanja narave, nakup novih, okolju prijaznih avtobusov/minibusov za izvajanje linijskih avtobusnih prevozov v mestnem in medkrajevnem prometu in predelava avtobusov na električni pogon, nakup novih, okolju prijaznih komunalnih vozil, zamenjava starih kurilnih naprav na trdna goriva z novimi kurilnimi napravami na lesno biomaso, nabava novih kurilnih naprav na lesno biomaso in tudi vgradnja toplotnih črpalk in povečanje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb sledijo izvedbenemu načrtu ukrepov v Operativnem programu ukrepov zmanjšanja emisij toplogrednih plinov do leta 2020 (OPTGP-2020) za doseganje pravno obvezujočega cilja Slovenije za zmanjšanje emisij do leta 2020.
Ti projekti bodo pomembno prispevali tudi k zmanjšanju čezmejnega onesnaževanja ter izpolnitvi obveznosti po EU direktivi, ki določa zgornje meje emisij na letni ravni za vsako državo članico. Projekti so potrebni tudi zaradi zmanjšanja čezmernega onesnaževanja zunanjega zraka na območjih, ki jih pokrivajo Odloki o načrtih za kakovost zraka ter s tem zaradi izpolnjevanje obveznosti iz Direktive o kakovosti zunanjega zraka in čistejšem zraku za Evropo.
Sredstva za trajnostno mobilnost v območjih ohranjanja narave bodo namenjena zlasti za sofinanciranje vzpostavitve polnilnih postaj za električna vozila, nakupa pomožnih električnih vozil za prevoz po zavarovanem območju za skupine s posebnimi potrebami, nakupa električnih koles in skuterjev za prevoz po zavarovanem območju ter opravljanje naravovarstvenega nadzora.
Podpora bo namenjena nakupu okolju prijaznih avtobusov/minibusov (EURO VI na stisnjen zemeljski plin, hibridni ali električni), financiranju predelave avtobusov na električni pogon ter za nakup prijaznih komunalnih vozil na območjih, ki so zaradi čezmerne onesnaženosti zraka z delci PM10 uvrščena v razred največje obremenjenosti.
Prav tako bo financirana zamenjava starih kurilnih naprav z novimi na lesno biomaso ali s toplotnimi črpalkami. Zamenjava starih kurilnih naprav bo sofinancirana na območjih, kjer ni določen prednostni način daljinskega ogrevanja ali ogrevanja s plinom. Sredstva se bodo namenila za zamenjavo starih kurilnih naprav z novimi kurilnimi napravami na lesno biomaso ali s toplotnimi črpalkami na območju Slovenije, pri čemer bo delež sofinanciranja večji za območja s čezmerno onesnaženostjo zraka z delci PM10. Na razpisu Eko sklada bodo lahko poleg socialno šibkejših sodelovala tudi gospodinjstva z upokojenci in občine kot lastnice stanovanj.
S projektom Naložbe v večjo energetsko učinkovitost stanovanjskih stavb pa se urejajo naložbe, s katerimi se bo izboljšalo izolacijo zunanjih sten, tal, podstrešij in zunanjega stavbnega pohištva (okna in vrata) ter za vgradnjo prezračevalnih sistemov. Večji delež nepovratnih subvencij je predviden za območja, ki so zaradi preseganja mejnih vrednosti koncentracij delcev PM10 v zunanjem zraku opredeljena kot degradirana območja. Gre za mestne občine Celje, Kranj, Maribor, Murska Sobota, Novo mesto in Ljubljana ter zasavske občine Trbovlje, Zagorje ob Savi in Hrastnik, manjši delež subvencij pa tudi za ostala območja, ki niso del degradiranega okolja. Do teh sredstev so upravičena gospodinjstva.