Video

Obnovljivi viri

Lani za podpore izplačanih 83 milijonov evrov

Po podatkih Centra za podpore družbe Borzen je subvencionirana proizvodnja električne energije 3366 proizvodnih naprav s skupno močjo 362 MW v letu 2024 znašala 432,9 GWh, kar je 36 odstotkov manj kot leta 2023. Največ električne energije so lani proizvedle sončne elektrarne, ki so prejele tudi največ izplačil za podpore.

Kot navajajo v Centru za podpore, ki je izvajalec podporne sheme za proizvodnjo električne energije iz OVE in SPTE je leto 2024 zaznamoval nadaljnji upad subvencionirane proizvodnje zaradi visokih referenčnih tržnih cen električne energije. Ključen razlog padcu skupne proizvodnje je tudi izstop več kot sto SPTE enot na fosilna goriv iz podporne sheme zaradi poteka desetletnega obdobja prejemanja podpor.
Kot že omenjeno, je bilo za celotno subvencionirano proizvodnjo električne energije v višini 432,9 GWh v letu 2024 skupaj izplačanih 83 milijonov evrov (brez DDV) podpor preko zagotovljenih odkupnih cen in finančnih pomoči za tekoče poslovanje (obratovalna podpora). V letu 2024 je bila evidentirana za 36 odstotkov nižja količina proizvedene električne energije kot v letu 2023, izplačanih pa 24,3 milijona evrov manj podpor kot leta 2023. Povprečna višina podpore na proizvedeno enoto električne energije je v letu 2024 znašala 191,6 evra/MWh, kar je za 21odstotkov več kot leto prej.
Celotna izplačila v letu 2024 so drugič v desetletnem obdobju znatno padla pod raven stotih milijonov evrov in so bila za četrtino nižja od povprečja zadnjih petih let. Zaradi spremenjenih referenčnih cen veliko proizvodnih naprav kljub proizvodnji ni bilo upravičenih do izplačil za obratovalne podpore.

V slovenski podporni shemi lani največ sončnih elektrarn

V slovenski podporni shemi je bilo konec leta 2024 uvrščenih skupaj 3366 elektrarn s skupno nazivno močjo 361,7 MW, kar predstavlja približno devet odstotkov vseh instaliranih zmogljivosti v Sloveniji. Glede na tip proizvodnje je bilo konec leta 2024 v podporni shemi največ sončnih elektrarn, sledijo pa SPTE naprave na fosilna goriva. Zaradi neto izstopov je bilo konec leta 2024 število proizvodnih enot v podporni shemi za 194 enot manjše glede na stanje konec leta 2023.
Glede na tip proizvodne naprave so v letu 2024 skupna izplačila za podpore in za hidroelektrarne znašale 0,3 milijona evrov, za sončne elektrarne 51,4 milijona evrov, za bioplinske elektrarne devet milijonov evrov, za elektrarne na biomaso 9,6 milijona evrov in za SPTE na fosilna goriva 9,5 milijona evrov. 
V primerjavi z letom 2023 je bil po podatkih Centra za podpore v letu 2024 evidentiran dvotretjinski padec proizvodnje iz SPTE enot na fosilna goriva, za 14 odstotkov manjša proizvodnja iz bioplinskih elektrarn in za sedem odstotkov manjša proizvodnja iz elektrarn na biomaso. Na drugi strani pa je bila za 62 odstotkov večja proizvodnja iz hidroelektrarn in za enajst odstotkov večja proizvodnja iz sončnih elektrarn. Glede na strukturo proizvodnje so v letu 2024 prevladovale sončne elektrarne s 53 odstotnim deležem, sledijo SPTE naprave na fosilna goriva z 21 odstotnim deležem, bioplinske elektrarne s 14 odstotnim deležem in elektrarne na biomaso z deset odstotnim deležem skupne subvencionirane proizvodnje električne energije v shemi.

Skupna izplačila za podpore lani nižja za 23 odstotkov

V letu 2024 je bilo izplačanih za 83 odstotkov manj podpor za SPTE enote na fosilna goriva. Za vse ostale vire je bilo izplačanih več podpor kot leta 2023, in sicer za 263 odstotkov več za bioplinske elektrarne, za 50 odstotkov več za hidroelektrarne, za 44 odstotkov več za elektrarne na biomaso in za 26 odstotkov več za sončne elektrarne. Zaradi negativnih cen za obratovalne podpore za vetrne elektrarne ni bilo prejetih faktur za izplačila. Glede na strukturo izplačil so v letu 2024 prevladovale sončne elektrarne z 62 odstotnim deležem, sledijo elektrarne na biomaso z 12 odstotnim deležem, SPTE naprave na fosilna goriva z enajst odstotnim deležem, bioplinske elektrarne prav tako z enajst odstotnim deležem in druge elektrarne s štiri odstotnim deležem vseh izplačanih podpor, še navaja Center za podpore.