Okolje

3,5 milijona evrov za nadgradnjo aerodinamike tovornjakov

Borzen ponuja do 4 tisoč evrov subvencije na tovornjak

Izpusti toplogrednih plinov iz sektorja transporta so eni najbolj trdovratnih, saj jih kljub vsem naporom za elektrifikacijo in očiščenje transporta še vedno nismo uspeli bistveno znižati. Največja težava je tovorni promet, kjer vladajo dizelski tovornjaki in kjer so obeti za hitro razogljičenje precej vprašljivi. Zasilna rešitev, ki se je poslužuje politika, je povečanje aerodinamičnosti obstoječih tovornjakov in s tem zmanjšanje porabe goriva, predvsem na daljših razdaljah. 

Na sliki: Spojler za zadnji del prikolice (Foto: Betterflow)

Državna družba Borzen je tako prejšnji teden objavila javni poziv "za nepovratne finančne spodbude za stroške nadgradnje tovornih vozil z aerodinamičnimi deli za zmanjšanje zračnega upora". Za ta namen so v Borzenu predvideli 3,5 milijona evrov, pri čemer je maksimalna višina subvencije 4000 evrov na vozilo, za skupaj največ 15 vozil enega prevoznika. Vloge bo sicer mogoče oddati šele po koncu prvomajskih praznikov. 

Na prvem razpisu sredstva ostala neporabljena

To sicer ni prvi razpis za izboljšanje aerodinamike tovornih vozil. Na prvem, ki je potekal od začetka leta 2023 do sredine 2024, so razdelili približno 2,3 milijona evrov. Ker vsa sredstva, ki so bila na voljo, takrat niso bila porabljena, so si v Združenju za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije prizadevali za nov razpis. "V razpisu gre predvsem za aerodinamične dodatke za zmanjševanje porabe goriva in posledično za zmanjševanje emisji CO2. Govorimo o različnih spojlerjih na kabinah tovornih vozilih in sicer strešnih, bočni spojler in ostalih spojlerjih, ki se vgrajujejo po priporočilih proizvajalcev tovornih vozil," nam je pojasnil predsednik združenja Robert Sever. 

Proizvajalci aerodinamičmnih dodatkov, kot je denimo nemško podjetje Betterflow, obljubljajo prihranke goriva do 8 odstotkov, kar pri velikih porabnikih, kot so tovornjaki, nikakor ni zanemarljivo.