Inovacija energetike si je v minulem desetletju izborila položaj prireditve, ki soustvarjalcem energetike odpira možnosti za predstavitev idejnih in konkretnih rešitev za aktualne izzive, ter potrjuje, da je v slovenskih podjetjih veliko strokovnega znanja. Letošnja jubilejna, že deseta prireditev, bo v uvodnem delu namenjena iskanju odgovorov na vprašanja, ali nam bo zmanjkalo surovin za izdelavo zadostnega števila baterij, kaj se pri pogledih v prihodnost lahko naučimo od dosedanjih uspehov in neuspehov, pa tudi, kako na aktualne energetske izzive odgovarja največja energetska družba na svetu. Udeleženci posveta bodo lahko prisluhnili tudi predstavitvi 12 inovativnih primerov slovenskih podjetij ter zastavili vprašanja udeležencem dveh tematskih omizij. Več o programu srečanja si lahko preberete na spletni strani
Prosperie, za pokušino pa predstavljamo še nekaj zanimivih projektov, o katerih boste lahko več slišali na sami prireditvi.
Predstavnik podjetja
Dulc bo tako razložil prednosti sistema, ki so ga poimenovali Solinterra in je zasnovan tako, da čim bolj izkoristi brezplačne naravne vire. Za ogrevanje objekta izkorišča sončno energijo prek sončnih kolektorjev. Ker je sončne energije poleti največ in pozimi zelo malo, se toplota shranjuje v zemeljski zalogovnik pod objektom. Ogrevanje ni izvedeno na klasični način, ampak prek temperaturne bariere na zunanji strani zida. Tako so cevi položene na zunanjo stran zidu, takoj pod toplotno izolacijo, v cevi pa se dovaja voda s stalno temperaturo med 18 in 22 stopinjami Celzija. Poleti ima dovedena voda, s čimer hladimo zunanji ovoj, enako temperaturo. Za hlajenje se uporablja energija hladne zemlje, ki je na globini od dveh do treh metrov vedno med 9 in 12 stopinjami Celzija. Tako objekt dodatnih hladilnih naprav ne potrebuje. Za izkoriščanje sončne energije se uporabi sprejemnike sončne energije in tako toploto odvajajo v zemljo prek cevnih prenosnikov. Za optimalno delovanje in stabilnost sistema ter veliko akumulacijo toplote in hladu se aktivira betonsko jedro prek cevnih zank, ki so speljane v betonskih ploščah.
Janez Zakonjšek iz podjetja Relarte bo predstavil napreden način testiranja sodobnih elektroenergetskih sistemov s pomočjo modeliranja v realnem času na digitalnih aparatih, s katerimi je mogoče preveriti delovanje močnostne elektronike, delovanje strojne opreme ter relejne zaščite in regulatorjev ter izvajati ustrezno izobraževanje in treninge študentov in elektroenergetskega osebja.
Elektro Ljubljana, ki se že vrsto let aktivno vključuje v različne mednarodne razvojno-raziskovalne projekte, pa bo podrobneje predstavila projekt Flexitranstore. Gre za projekt, v katerem sodeluje kar 28 partnerjev, Elektro Ljubljana pa v njem sodeluje s testiranjem posebnih DLR (Dynamic Line Rating) senzorjev, s katerimi je mogoče preprečiti nastop žledu, preskušena pa bo tudi uporabnost sistema spremljanja in ocenjevanja vremenskih razmer ter vpliva na vodnike v realnem času. Vabljeni!