Energetika

7. srečanju proizvajalcev elektrike iz OVE in SPTE

Veleprodajne cene električne energije letos še za desetino nižje kot v istem obdobju lani.
7. srečanju proizvajalcev elektrike iz OVE in SPTE

Družba GEN-I je danes v Krškem gostila že 7. srečanje proizvajalcev električne energije iz obnovljivih virov in soproizvodnje. Ključna tema tokratnega srečanja, ki se ga je udeležilo več kot 100 proizvajalcev električne energije, je bila predstavitev prvih odzivov, izkušenj in izzivov, ki so se pojavili v projektu samooskrbe gospodinjstev s sončnimi elektrarnami.

Navzoče je najprej pozdravil Martin Novšak, generalni direktor družbe GEN energija in namestnik predsednika uprave družbe GEN-I, ki je v uvodnem nagovoru predstavil poslovne rezultate in načrte družbe GEN: »Leto 2016 je za skupino GEN izredno dinamično tako na področju proizvodnje električne energije kot tudi trgovanja in prodaje. Intenzivno izvajamo pomembne investicije v nove in obstoječe proizvodne zmogljivosti s poudarkom na zanesljivi oskrbi odjemalcev z električno energijo iz obnovljivih in trajnostnih virov: zaključujemo izgradnjo hidroelektrarne Brežice, ki bo zagnana prihodnje leto, ravno te dni pa začenjamo tudi remont v NEK. Na drugi strani se tudi letos nadaljujejo zahtevne tržne razmere, ki terjajo racionalno poslovanje na vseh področjih delovanja in iskanje primernih finančnih virov za nadaljnje investicije tudi v prihodnje. Pomembne korake na področju trgovanja načrtujemo zlasti z lastniškimi spremembami v družbi GEN-I, s čimer želimo celotno skupino GEN z inovativnimi rešitvami še bolj približati kupcem električne energije in jim ponuditi najbolj konkurenčne produkte ne le v slovenskih, pač pa tudi mednarodnih okvirih.«

Leto 2016 se je začelo z velikimi spremembami veleprodajnih cen električne energije, ugotavlja dr. Dejan Paravan, izvršni direktor za prodajo družbe GEN-I, ki je na današnjem srečanju predstavil razmere na trgu električne energije in priporočila za leto 2017: »V primerjavi z istim obdobjem lani letos spet beležimo padec veleprodajnih cen električne energije v Sloveniji in sosednjih državah. Že v začetku leta smo tako bili priča največjemu, skoraj 20-odstotnemu padcu cen, kar je bila posledica cenovnega dna vseh glavnih energentov: nafte, premoga in zemeljskega plina. Nato je sledila rast cen omenjenih energentov in posledično tudi rast cene električne energije, ki pa je še vedno za več kot deset odstotkov nižja od cene v začetku lanske jeseni.« Kot pravi dr. Paravan, »takšni cenovni okviri povzročajo večini proizvajalcev nemalo težav, sploh proizvajalcem iz klasičnih virov, pri čemer ni znamenj, da bi se lahko v kratkem kaj spremenilo, saj trenutne cene primarnih energentov ne kažejo znatnega potenciala za posledično rast cen električne energije.«

Naraščanje deleža obnovljivih virov vnaša v elektroenergetski sistem nepredvidljivost na strani proizvodnje, kar je po besedah dr. Paravana opazno v večini evropskih držav, zato GEN-I razvija poslovne in tehnične rešitve, ki omogočajo izkoriščanje prilagodljivosti odjema in proizvodnje iz obnovljivih virov energije, ter s tem prispeva k boljši izravnavi celotnega sistema. Del teh prizadevanj poteka tudi v okviru mednarodnega raziskovalnega projekta FutureFlow, ki je podprt z evropskimi sredstvi v okviru sheme Obzorje 2020: GEN-I pri projektu, ki bo povezal štiri sistemske operaterje iz osrednje in južne Evrope, sodeluje pri raziskavah in razvoju smernic za udeležbo poslovnih in industrijskih odjemalcev ter razpršenih virov pri analizi čezmejnih potencialov za izravnavo odjema in pri potrditvi prototipa platforme, razvite v okviru projekta.

Udeleženci so v nadaljevanju današnjega posvetovanja lahko prisluhnili razpravi o zelo aktualni temi: Andreja Belavić Benedik z Ministrstva za infrastrukturo, Direktorat za energijo, in dr. Robert Golob, predsednik uprave GEN-I, sta  namreč predstavila in komentirala prve izkušnje samooskrbe gospodinjstev. Kot je povedal dr. Golob, je ponudba virov električne energije vse bolj razpršena ter cenovno in stroškovno raznolika. A vstopamo v desetletje, ki na področju energetike napoveduje velike spremembe, predvsem na področju samooskrbe z energijo, saj se uporabniki vse bolj zavedajo tako okoljskih kot gospodarskih prednosti takšne naložbe. Poudaril je še, da je bil GEN-I prvi v Sloveniji, ki je spodbudil ponudbo na področju samooskrbe, in decembra 2014 objavil javni razpis za dodelitev nepovratnih sredstev, v okviru katerega so 200 gospodinjstvom ponudili 25-odstotno subvencijo za postavitev lastne sončne elektrarne.

Srečanje se je končalo z živahno razpravo na temo povedanega, v kateri je bila večina mnenja, da mora država izboljšati in pohitriti postopke za umestitev v prostor in priklop proizvodnih naprav na obnovljive vire, kot predlog za razvoj področja pa so bili navedeni tudi nekateri konkretni predlogi, kako izboljšati in poenostaviti področje samooskrbe.

 

povzeto po sporočilu za javnost
O avtorju