Evropski statistični urad Eurostat je pred kratkim objavil poročilo o gibanju cen električne energije in zemeljskega plina v evropskih državah v prvi polovici tega leta. Splošna ugotovitev je, da so bile cene v prvi polovici leta 2018 v primerjavi z enakim obdobjem leta 2017 stabilne, pri čemer je povprečno evropsko gospodinjstvo moralo za 100 porabljenih kWh električne energije odšteti 20 evrov, za enako količino porabljenega plina pa 6 evrov. Zanimiv je tudi podatek, da je delež dajatev in prispevkov v končnem računu za porabljeno električno energijo v povprečju znašal 37 odstotkov, pri zemeljskem plinu pa je bil ta delež 27-odstoten.
Kot rečeno, gre za izračunano povprečno ceno, pri čemer med posameznimi evropskimi državami še vedno obstajajo precejšnje razlike v cenah. Tako imajo najvišje račune za električno energijo še naprej na Danskem, kjer je treba za 100 kWh odšteti kar 31,3 evra. V Nemčiji enaka količina porabljene električne energije stane 29,5 evra, v Belgiji, ki je na tretjem mestu, pa morajo zanjo odšteti 27,3 evra.
Na dnu lestvice z najnižjo ceno električne energije je sicer še naprej Bolgarija. Tam je treba za 100 kWh odšteti »le« 9,8 evra, sledita pa ji Litva (11 evrov) in Madžarska (11,2 evra).
Nekoliko drugačna slika je pri zemeljskem plinu, kjer imajo najvišje cene v skandinavskih državah. Tako za 100 kWh porabljenega zemeljskega plina največ plačajo na Švedskem, kjer morajo zanj odšteti 11,3 evra, na Danskem (9 evrov) in na Nizozemskem (8,2 evra). Z najnižjo ceno pa se lahko pohvalijo v Romuniji (3,2 evra), na Madžarskem (3,6 evra) in na Hrvaškem (3,7 evra).
In kje se na tej lestvici nahaja Slovenija? Po podatkih Eurostata je bilo treba za 100 kWh električne energije v prvi polovici tega leta pri nas odšteti 16,1 evra, za enako količino zemeljskega plina pa 5 evrov, kar Slovenijo uvršča nekje na sredino lestvice evropskih držav.
Več podrobnejših informacij dobite
tukaj.