Energetika

Cilji prehoda na OVE uresničljivi tudi v Sloveniji

Glede na sprejete obveze v okviru EU imamo v Sloveniji glede nadaljnjega razvoja energetike le dve možnosti dolgoročne izbire. 
Cilji prehoda na OVE uresničljivi tudi v Sloveniji

V zvezi z energetskim konceptom Slovenije (EKS), ki je v pripravi, je častni član številnih mednarodnih strokovnih energetskih organizacij in podpredsednik Znanstvenega sveta Evropske agencije za okolje dr. Peter Novak dejal, da imamo v Sloveniji zaradi sprejete politike EU in potrebnega zmanjšanja emisij TGP zaradi klimatskih sprememb le dve možnosti dolgoročne izbire: uporabo obnovljivih virov energije ali jedrsko energijo.  

»Prva vodi k energetski samozadostnosti posameznih držav ali njihovih delov, druga v tehnološko dolgotrajno odvisnost pri nakupu tehnologije, goriva in večstoletni skrbi za odpadke. Na Danskem,  Koroškem in v Nemčiji so že sprejeli politično in strokovno usmeritev za energetsko neodvisnost z uporabo OVE,« je povedal dr. Novak.  

Cilji zmanjšanja emisij toplogrednih plinov za 85 odstotkov do leta 2050 so po Novakovih besedah s tem opredeljeni in dosegljivi. Tudi v Sloveniji je mogoče doseči podobne cilje in pri tem zmanjšati stroške uvoza in uporabe fosilnih goriv za več kot 2 milijardi evrov proti koncu prehoda na OVE.  

Seveda pa je treba, kot je še dodal dr. Novak, zagotoviti nemoteno oskrbo industrije in prebivalstva z vsemi oblikami energije, predvsem z elektriko, plinastimi in tekočimi gorivi.  

Potrebni le trije nosilci energije  

Predlog za sonaravni energijski sistem ima po Novakovih besedah le tri nosilce energije: elektriko iz OVE (sonce, voda, veter, geotermalna energija), metan CH4 (naravni plin, ki ga postopno nadomešča sintezni z vodikom iz elektrolize vode in ogljikom iz biomase) ter metanol CH3OH (direktno iz biomase ali s sintezo metana in kisika iz elektrolize vode).  

O tako zasnovanem energijskem sistemu dr. Novak meni, da izpolnjuje vse poglavitne zahteve za sonaravnost. Pomembno je, da zagotavlja kroženje ogljika v sistemu ter omogoča tudi postopen in popoln prehod na domače obnovljive vire z uporabo sedanje infrastrukture in njene modernizacije. Poleg tega prinaša še vrsto pomembnih prednosti, kot so nova delovna mesta, razvoj visokih tehnologij, rešitev problema akumulacije sončne elektrike in podobno. (mj)