Ob tej priložnosti so v avli Kulturnega doma Krško odprli fotografsko razstavo Prvo desetletje Fakultete za energetiko, na kateri so prikazani trenutki pomembnejših dogodkov in projektov, ki so jih ustvarjali zaposleni in študentje fakultete. Razstava bo na ogled do 6. julija 2017.
Udeležence slovesnosti, ki je ob 10. obletnici ustanovitve Fakultete za energetiko Univerze v Mariboru potekala v dvorani Kulturnega doma Krško, je pozdravil dekan fakultete prof. dr. Bojan Štumberger in na kratko predstavil najpomembnejše dosežke fakultete na dosedanji 10-letni poti. Slovesnost
je popestril Mešani pevski zbor Viva ter glasbenik Janez Dovč s tremi odlomki
iz glasbeno–gledališke predstave Tesla.
Pot do nove članice Univerze v Mariboru ni bila lahka
Kot so navedli v sporočilu za javnost, je Fakulteta za energetiko Univerze v Mariboru, ki svoje študijske programe izvaja v Krškem in Velenju, svojo uspešno pot pričela dne 22. junija 2007, ko je Državni zbor Republike Slovenije soglasno sprejel Spremembe in dopolnitve Odloka o preoblikovanju Univerze v Mariboru, s čimer je bila formalno ustanovljena nova članica Univerze v Mariboru, Fakulteta za energetiko.
Pot do nove članice Univerze v Mariboru ni bila lahka. Za uspešen proces ustanovitve gre posebna zahvala Občini Krško, Mestni občini Velenje, Univerzi v Mariboru ter skupini zanesenjakov, ki so uspešno izpeljali postopke akreditacije in poskrbeli za uspešen zagon nove tehnične fakultete tudi neposredno po ustanovitvi.
Uspešna akreditacija doktorskega študijskega programa Energetika
Fakulteta za energetiko je prve študente vpisala v študijskem letu 2008/2009, in sicer na visokošolskem strokovnem, univerzitetnem in magistrskem študijskem programu Energetika. V študijske programe v Krškem in Velenju se je že v prvem letu vpisalo 182 študentov.
Eden izmed najpomembnejših mejnikov na dosedanji razvojni poti fakultete je uspešna akreditacija doktorskega študijskega programa Energetika, ki ga je Svet Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu potrdil v februarju leta 2012 in v katerega fakulteta študente vpisuje vse od študijskega leta 2012/2013.
Kvalitetno delo fakultete v obdobju od ustanovitve je bilo potrjeno z uspešno izvedenim postopkom reakreditacije študijskih programov I. in II. stopnje, ki je sledil pozitivnemu evalvacijskemu poročilu strokovnjakov Nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu v letu 2014. V poročilu strokovnjakov je bila poudarjena uspešnost fakultete na področju individualnega pristopa do študentov, zaposljivosti diplomantov, projektnega dela ter raziskovalne uspešnosti.
Fakulteta posebno pozornost namenja individualnemu pristopu
Kot so ugotovili že strokovnjaki v okviru postopka reakreditacije, namenja Fakulteta za energetiko posebno pozornost individualnemu pristopu k študentom. Zato ne čudi podatek o zelo dobrih ocenah, ki jih izvajalci študijskih programov na Fakulteti za energetiko prejemajo s strani študentov v okviru vsakoletnih študentskih anket. V študijskem letu 2015/2016 so bili tako izvajalci študijskih programov na Fakulteti za energetiko drugi najbolje ocenjeni izvajalci na Univerzi v Mariboru.
Študenti na Fakulteti za energetiko so tesno vpeti v delo fakultete, saj v okviru Študentskega sveta sodelujejo pri delu Akademskega zbora fakultete, Poslovodnega odbora, Senata in vseh komisij, ki delujejo v okviru senata. Kot se spodobi, pa Študentski svet skrbi tudi za pestro obštudijsko življenje študentov v obliki organizacije ekskurzij, potopisnih predavanj, športnega udejstvovanja, drugih projektov, seveda pa ne smejo manjkati niti zabave.
Pomembna še zlasti izgradnja Inštituta za energetiko
Od ustanovitve Fakultete za energetiko so študij uspešno zaključili 303 študenti oz. študentke, od tega 127 na visokošolskem strokovnem študijskem programu Energetika, 78 na univerzitetnem študijskem programu Energetika, 97 na magistrskem študijskem programu Energetika in 1 študent na doktorskem študijskem programu Energetika.
Za fakulteto je bila še posebej pomembna izgradnja in opremljanje Inštituta za energetiko, ki predstavlja primerne temelje za nadaljnji razvoj fakultete ter ustvarjanje primernih pogojev za izobraževanje vrhunskih strokovnjakov s področja energetike.
Infrastruktura v okviru Inštituta za energetiko se je v prvi vrsti udejanila z aktivno vlogo fakultete pri ustanavljanju razvojnega centra ZEL-EN, v okviru katerega so bili v letu 2014 zgrajeni tudi laboratorijski prostori v Vrbini. Projekt Inštituta za energetiko je bil zaokrožen z uspešno izvedbo 2. faze v letu 2015, v okviru katere je fakulteta pridobila še dodatne laboratorijske prostore in vrhunsko raziskovalno opremo.
Fakulteta za energetiko uspešno izvedla kar 96 projektov
Za uspešno delo Fakultete za energetiko trenutno skrbi 39 zaposlenih, od katerih 19 neposredno sodeluje pri izvajanju pedagoškega dela, 8 delavcev pa je vključeno v raziskovalne in razvojne projekte fakultete. Fakulteta za energetiko v pedagoško delo vključuje tudi sodelavce z drugih visokošolskih in raziskovalnih zavodov in podjetij. Skupno pri izvajanju pedagoškega dela sodeluje 17 zunanjih sodelavcev.
Fakulteta za energetiko je v prvem desetletju delovanja izkazala tudi izjemno uspešnost pri izvajanju raziskovalnih in razvojnih projektov. V obdobju od ustanovitve je tako fakulteta uspešno izvedla 96 projektov, od tega 11 mednarodnih projektov s partnerji iz celotne Evrope, 68 projektov za naročnike iz gospodarstva ter 17 ostalih raziskovalnih in razvojnih projektov.
Raziskovalci FE med najuspešnejšimi na Univerzi v Mariboru
Zaposleni na Fakulteti za energetiko so zelo dejavni tudi na področju znanstveno raziskovalnega dela in so med najuspešnejšimi raziskovalci na Univerzi v Mariboru, ki svoje članke objavljajo v svetovno uveljavljenih znanstvenih revijah. Na tem področju je treba posebej omeniti izdajanje revije »Journal of Energy Technology«, ki jo Fakulteta za energetiko izdaja vse od leta 2008, in v kateri je bilo doslej objavljenih že 182 člankov.
Fakulteta za energetiko je od svoje ustanovitve organizirala 3 mednarodne konference EnRe - Energy & Responsibility, na katerih so sodelovali številni mednarodni uveljavljeni strokovnjaki s področja energetike. Prav tako je fakulteta organizirala številne delavnice in seminarje, aktivno sodelovala pri predstavitvah znanstveno raziskovalnega dela, sodelovala v pedagoških, raziskovalnih in študentskih mednarodnih izmenjavah.
Kot so predstavniki Fakultete za energetiko med drugim še omenili, ima fakulteta drzne načrte tudi za prihodnost. Poleg izvajanja stalnih aktivnosti na področju izboljševanja kakovosti pedagoškega in raziskovalnega dela fakulteta načrtuje izgradnjo dodatne infrastrukture v Krškem in Velenju, prenovo študijskih programov ter uspešni zagon Programskega sveta Fakultete za energetiko.
Priznanja podelili tako posameznikom kot organizacijam
Na slovesnosti je dekan Fakultete za energetiko prof. dr. Bojan Štumberger podelil priznanja posameznikom in organizacijam, ki so s svojimi prispevki še posebej zaslužni za uspešno prehojenih 10 let fakultete.
Priznanja za osebni prispevek pri procesu ustanavljanja in zagona Fakultete za energetiko Univerze v Mariboru so prejeli: Franc Bogovič, zasl. prof. dr. Bruno Cvikl, zasl. prof. dr. Dali Đonlagić, Franc Glinšek, Srečko Meh, red. prof. dr. Andrej Predin, red. prof. dr. Ivan Rozman, red. prof. dr. Janez Usenik, doc. dr. Franc Žerdin in Niko Žibret (posthumno).
Priznanja za zagotavljanje infrastrukturnih pogojev ter sofinanciranja delovanja so prejeli: Občina Krško, Mestna občine Velenje in GEN energija d.o.o.
Priznanja za posebne študijske dosežke v prvih desetih letih delovanja so prejeli naslednji diplomanti Fakultete za energetiko: Dejan Tacer, Katarina Žurman, Marjan Orličnik in dr. Dušan Strušnik.
Fakulteta za energetiko je podelila tudi priznanja zaposlenim, in sicer za uspešno pedagoško delo: izr. prof. dr. Petru Virtiču in Iztoku Brinovarju; za uspešno raziskovalno delo: red. prof. dr. Juriju Avscu; za uspešno izvedbo projekta Inštitut za energetiko FE UM - 2. faza: izr. prof. dr. Miralemu Hadžiselimoviću, Marku Mlakarju in Janku Omerzuju.