Energetika

Dopolnitve Zakona o vodah

Vlada je sprejela spremembe Zakona o vodah, s katerimi poenostavlja številne postopke.
Dopolnitve Zakona o vodah

Te odpravljajo administrativne ovire, ki so v breme tako organu kot strankam v postopkih, pri čemer se še vedno ohranja enaka raven varstva okolja in pravic ter skladnost z okoljsko zakonodajo Evropske unije.

Po novem za izdajo vodnega soglasja ni več potrebno pridobivanje projektnih pogojev oziroma pogojev za druge posege v prostor, ki jih je investitor do sedaj moral obvezno pridobiti za vsak poseg pred vložitvijo zahteve za vodno soglasje. Zato je v praksi prihajalo do zamud v postopkih pridobivanja vodnih soglasij. Ti se sedaj lahko pridobijo fakultativno, torej na zahtevo investitorja, ko gre za gradnjo ali spremembo namembnosti, za katero je treba pridobiti gradbeno dovoljenje po predpisih, ki urejajo graditev objektov oziroma druge fizične ali pravne osebe, ko gre za poseg v prostor, za katerega ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja po predpisih, ki urejajo graditev objektov, vendar pa je treba vendarle pridobiti vodno soglasje.

Številne poenostavitve zakona se nanašajo tudi na podeljevanje vodnih pravic. V praksi se je namreč izkazalo, da imajo posamezne posebne rabe vode tako majhen vpliv na pretok, gladino ali stanje voda, da zanje ni smotrno voditi upravnega postopka. Prav tako ni smotrna izdaja vodnega dovoljenja, pač pa se jih le evidentira v vodni knjigi. Na ta način bo država še vedno ohranila nadzor nad rabo vode.

Omogočen bo hitrejši postopek dovoljevanja za tiste rabe vode, za katere ni smotrno izvajanje upravnega postopka s podeljevanjem vodne pravice. Nova ureditev bo omogočala evidentiranje posebne rabe vode s pomočjo računalniške aplikacije, kar omogoča enostavno in hitro pridobitev za posameznika, hkrati pa razbremenitev upravnega organa pri odločanju.

Z novelo se poenostavlja tudi način določanja ukrepa omejitve in ustavitve posebne rabe vode v primeru nastanka izrednih razmer. Do sedaj je bilo v teh primerih potrebno izdajanje individualnih odločb, po novem pa naj bi začel ukrep omejitve in ustavitve posebne rabe vode veljati takoj, ko je na območju razglašeno stanje izrednih razmer, saj je ob nastanku izrednih razmer treba reagirati hitro in na splošni ravni.

S spremembami bodo hitrejši tudi postopki pri načrtovanju in dovoljevanju posegov, ki so prostorske ureditve državnega pomena v prostor, pri čemer se ohranja enaka stopnjo varstva voda. Dodatno je urejeno tudi načrtovanje in dovoljevanje posegov na ogroženih območjih, ki še niso določena v skladu z zakonom, s čimer se bodo lahko pospešile investicije v izgradnjo javne infrastrukture. (pb)

Polona Bahun
O avtorju