Čeprav po rekordnem začetku leta hidrološke razmere v zadnjih nekaj mesecih niso bile več tako ugodne, je Dravskim elektrarnam od začetka leta do začetka decembra uspelo proizvesti 2 .793.477 MWh električne energije, s čimer so v celoti izpolnili letošnje načrte. Generalni direktor Dravskih elektrarn Maribor Aleksander Brunčko je ob tem izpostavil, da dosežen uspeh dodatno potrjuje odlično obratovalno pripravljenosti vseh osmih velikih hidroelektrarn na reki Dravi, ki je rezultat skrbno načrtovanih in uspešno izpeljanih obsežnejših remontov in rednih vzdrževalnih del.
Trenutno se tako poleg rednega vzdrževanja v Dravskih elektrarnah pripravljajo tudi na obsežen remont in sanacijo generatorja na hidroelektrarni Vuhred., v teku pa so tudi še zadnje priprave na projekt prenove sekundarnih sistemov na hidroelektrarnah Dravograd, Vuzenica in Mariborski otok. Gre za večletni projekt, ki bo omogočil nadaljnje zanesljivo obratovanje in možnost še bolj fleksibilnega prilagajanja zahtevam obratovanja elektroenergetskega sistema. Poleg tega so pod okriljem družbe HSE Invest že začeli izdelovati tudi projektno, razpisno in investicijsko dokumentacijo za rekonstrukcijo hidroelektrarne Formin in jezu Markovci. Prav tako pa v Dravskih elektrarnah nadaljujejo tudi s postavljanjem malih hidroelektrarn na pritokih Drave in drugih primernih manjših vodotokih.
V izvajanju tudi vrsta drugih projektov
Ob navedenih delih, ki zajemajo predvsem vzdrževanje obstoječih elektrarn, v Dravskih elektrarnah izvajajo še vrsto drugih projektov, povezanih z možnostjo izrabe obnovljivih virov, pri čemer se posebej osredotočajo na sončno, vetrno in geotermalno energijo ter hranilnike električne energije. Po besedah Aleksandra Brunčka je pred družbo, kot rezultat v preteklih letih opravljenih raziskav, pripravljenih projektov in začrtane strategije investicijsko zelo intenzivno obdobje.
Avgusta so tako že stekla gradbena dela za postavitev sončne elektrarne moči 2,7 MW na odvodnem kanalu hidroelektrarne Zlatoličje. Dela na tem objektu bodo predvidoma končana v prvem tromesečju naslednjega leta. Poleg tega bodo v prihodnjem letu nadaljevali z aktivnostmi umeščanja v prostor še preostalih segmentov sončne elektrarne skupne moči 30 MW na tej lokaciji in na območju HE Formin, pri čemer z različnimi partnerji iščejo tudi dodatne primerne lokacije zunaj njihovih objektov za postavitev sončnih elektrarn.
V okviru projekta postavitve skupno trinajstih vetrnih agregatov na treh različnih lokacijah severovzhodne in jugovzhodne Slovenije bodo v naslednjem letu predvidoma zaključene potrebne študije za pripravo okoljskih poročil, ki bodo osnova za končno odločitev glede dejanske izgradnje.
Na osnovi opravljenih raziskav si v Dravskih elektrarn veliko obetajo tudi od postavitve geotermalnih elektrarn, pri čemer se naslednje leto začenja pilotni projekt izgradnje geotermalne elektrarne v Prekmurju na opuščeni vrtini Pg-8, ob tem pa nadaljujejo tudi s potrebnimi aktivnosti za zagon projekta binarne geotermalne elektrarne na vrtini Mg-6.
Med razvojnimi projekti družbe so tudi hranilniki električne energije, s katerimi bodo lahko v večjem obsegu proizvodnjo prilagajali zahtevam odjemalcev in s kakovostnim izvajanjem sistemskih storitev skrbeli za zanesljivo obratovanje elektroenergetskega sistema. Z naraščanjem števila in moči obnovljivih virov energije, je vse bližje uresničitvi projekt izgradnje črpalne elektrarne Kozjak, ki naj bi služila tudi kot velik hranilnik energije in bo, kot takšna, zanimiv energetski objekt tudi za širšo regijo jugovzhodne Evrope.