Na poziv Odbora Državnega zbora za infrastrukturo, okolje in prostor, ki je vladi jasno naložil, naj zadevo premakne z mrtve točke, HE Mokrice postajajo energetska prednostna naloga. Vlada mora zdaj vsake tri mesece predložiti poročilo o napredku, prvič že 30. septembra letos.
Vlada pospešuje postopke za izgradnjo HE Mokrice
Vlada je zavihala rokave in se resno lotila projekta hidroelektrarne Mokrice. Po dolgoletnem čakanju in številnih zapletih je zdaj uradno – postopki za gradnjo HE Mokrice se pospešujejo. Na pobudo Odbora Državnega zbora za infrastrukturo, okolje in prostor je vlada na svoji zadnji seji sprejela odločitev, da mora gradnja čim prej steči. Cilj? Da projekt končno zaživi.
Odbor Državnega zbora za infrastrukturo, okolje in prostor je na 53. nujni seji sprejel sklep, s katerim je pozval Vlado, naj pospeši postopke, ki bodo pripomogli k izgradnji hidroelektrarne HE Mokrice. Vlada je sprejela odgovor na sprejeti sklep Odbora Državnega zbora za infrastrukturo, okolje in prostor ob obravnavi točke »Prihodnost vodne energije v Sloveniji« in ga posredovala Državnemu zboru. Odzvala se je tako: ''Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je posredovalo strokovnim institucijam v ponovno mnenje in seznanitev vsem stranskim udeležencem dopolnjeno dokumentacijo za Presojo vplivov na okolje in Dodatka o presoji sprejemljivosti v postopku prevlade javne koristi energetike - obnovljivih virov energije nad javno koristjo ohranjanja narave, in sicer v zvezi z integralnim postopkom izdaje gradbenega dovoljenja za objekt HE Mokrice.''
Kot so še sporočili z ministrstva, je bilo poskrbljeno, da se je na vse zahteve in vloge mnenjedajalcev in stranskih udeležencev odgovarjalo v najkrajšem možnem času. Pridobljena mnenja so posredovali v seznanitev investitorju in njegovim pooblaščencem.
HE Mokrice kot energetska prednostna naloga
Zakaj toliko pozornosti okoli HE Mokrice? Gre za projekt, ki bo Sloveniji pomagal pri prehodu na obnovljive vire energije. Hidroelektrarna naj bi pripomogla k večji energetski neodvisnosti, manjši odvisnosti od fosilnih goriv in zanesljivejši oskrbi z elektriko. Po drugi strani projekt spremljajo tudi pomisleki – predvsem z okoljskega vidika. Ravno zato so postopki temeljiti in vključujejo številna strokovna mnenja ter presoje, ali je projekt skladen z varstvom narave.