Energetika

Električna energija se je v enem letu pocenila za 27,6 odstotka

Na mesečni ravni Statistični urad zabeležil 0,8-odstotno deflacijo, na katero je najbolj vplivala cena elektrike.
Električna energija se je v enem letu pocenila za 27,6 odstotka

Marca smo v Sloveniji predvsem na račun podražitve hrane zabeležili 0,5-odstotno rast cen na letni ravni (v istem obdobju lani 1,6-odstotka), na mesečni ravni pa smo imeli 0,8-odstotno deflacijo, na katero so najbolj vplivale nižje cene električne energije, kažejo včeraj objavljeni podatki Statističnega urada.

Povprečna 12-mesečna rast cen je bila 1,7-odstotna (enako kot v istem obdobju prejšnjega leta). K letni inflaciji v marcu 2020 je največ, 0,7 odstotne točke, prispevala dražja hrana, ki se je podražila za 4,9 odstotka. Inflacijo so na letni ravni blažile nižje cene električne energije (za 0,9 odstotne točke). Ta se je na letni ravni skupno pocenila za 27,6 odstotka. Dodatne 0,2 odstotne točke so prispevali še cenejši naftni derivati; cene tekočih goriv so se znižale za 7,3 odstotke, cene goriv in maziv pa za tri odstotke.

Deflacija v marcu predvsem zaradi cenejše električne energije

Na marčevsko deflacijo so najbolj vplivale nižje cene električne energije, plina in drugih goriv; te so k deflaciji prispevale 1,1 odstotne točke. Najbolj se je zaradi vladnega odloka o znižanju cen pocenila električna energija, in sicer za 29,3 odstotka. K deflaciji v mesecu marcu so 0,4 odstotne točke prispevali še cenejši počitniški paketi (za deset odstotkov), 0,1 odstotne točke pa cenejši naftni derivati (tekoča goriva za 3,3 odstotka, goriva in maziva za 1,8 odstotka).

Na drugi strani so mesečno inflacijo za 0,5 odstotne točke zvišala dražja oblačila in obutev (za 7,3 odstotka oz. 9,1 odstotka).  Po 0,1 odstotne točke so mesečno inflacijo zvišali še dražja oskrba z vodo in razne storitve v zvezi s stanovanjem (za 2,4 odstotka), hrana (za 0,4 odstotka) ter druge podražitve.

Računi občutno nižji

Kot smo že pisali, je vlada 20. marca zaradi ublažitve socialnih in gospodarskih posledic širjenja koronavirusa izdala Odlok o začasni oprostitvi plačila prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije za male poslovne končne odjemalce in gospodinjske odjemalce električne energije. Tako ti odjemalci ne bodo plačevali prispevka OVE+SPTE v obdobju od 1. marca do 31. maja 2020, kar naj bi račun znižalo za okoli 20 odstotkov.

Poleg tega je regulator trga, Agencija za energijo, z izrednim ukrepom uveljavil spremembo tarifnih postavk za obračun omrežnine. Za obdobje od 1. marca do 31. maja 2020 se gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem ne bo obračunala tarifna postavka za obračunsko moč. Za povprečnega gospodinjskega odjemalca (in mali poslovni odjem) se bo omrežnina znižala za 33 odstotkov. Skupaj z ukrepom vlade bo znašal skupni mesečni prihranek približno 27 odstotkov.

Na epidemijo so se s 15-odstotnim znižanjem cen električne energije gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem za obdobje treh mesecev prvi odzvali v GEN-I. Za njihovega povprečnega odjemalca bo tako strošek električne energije nižji za skoraj 30 odstotkov.

Energetika Ljubljana je uporabnikom zemeljskega plina, ki so tudi člani njenega kluba zvestobe, zagotovila najnižjo ceno plina v Sloveniji, ki je od rednega cenika nižja za kar 20 odstotkov. Poleg tega je za deset odstotkov znižala ceno zemeljskega plina tudi vsem ostalim odjemalcem, ki so na rednem ceniku in niso člani kluba.

Za znižanje cen elektrike in plina za obdobje treh mesecev so se odločili tudi v Energiji plus. Vsem gospodinjskim kupcem, z izjemo tistih na Samooskrbi, bodo za marec, april in maj znižali cene električne energije za pet odstotkov, cene zemeljskega plina pa za trideset odstotkov. Enako velja tudi za male poslovne kupce, ki nimajo merjene moči. Gospodinjskim kupcem, ki so včlanjeni v lojalnostni program Moj plus, bodo še dodatno pripisali 500 točk, ki jih bodo lahko unovčili skupaj z drugimi že zbranimi točkami. Kot pravijo, ob tem ne gre zanemariti tudi dejstva, da Energija plus trenutno obračunava najnižje pavšalne stroške poslovanja, ki zanašajo mesečno zgolj 0,89 evra brez DDV oziroma 1,09 evra z DDV. Napovedano  znižanje cene električne energije predstavlja pri povprečnem kupcu na osnovnem paketu 2,4 odstotka nižje stroške položnic za električno energijo. Ob že sprejetih ukrepih države, bo tako skupaj račun za elektriko za gospodinjstva v času od marca do konca maja nižji za 27 odstotkov. Nižje cene zemeljskega plina pa pomenijo pri povprečnem kupcu na osnovnem paketu za 17,2 odstotka nižje stroške položnic za zemeljski plin.

UMAR: energetika naj bi manj občutila padec BDP 

Potem, ko je Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) 12. marca za letos napovedoval 1,5-odstotno gospodarsko rast v državi, je zaradi zaostrenih razmer ob epidemiji novega koronavirusa slaba dva tedna pozneje objavil, da pričakuje od šest- do osemodstotno krčenje bruto domačega proizvoda (BDP). Po njegovih ocenah je v energetiki pričakovati manj občuten padec.
Največji izpad dohodkov je pričakovati v trenutno najbolj prizadetih dejavnostih, kot so hotelske nastanitve, gostinske in osebne storitve ter trgovina z neživili (upad za 70 odstotkov in več), v industriji, trgovini, prometu in nekaterih poslovnih storitvah bi se obseg dodane vrednosti lahko prepolovil. Manj občuten padec naj bi poleg energetike doletel kmetijstvo, na področju telekomunikacijskih storitev pa UMAR pričakuje celo rast aktivnosti.