Energetika

Elektro Maribor zaznamoval 25-letnico

V omenjenem obdobju je družba šla čez številne organizacijske in tehnološke spremembe, pri čemer je za naložbe namenila kar 406 milijonov evrov.
Elektro Maribor zaznamoval 25-letnico

Elektro Maribor je ob bližajoči se 25-letnici samostojne države predstavil mejnike v svojem delovanju in nekatere ključne trende v oskrbi z električno energijo na njihovem oskrbovanem območju. Kot je uvodoma poudaril predsednik uprave Elektra Maribor mag. Boris Sovič, je družba, pa tudi celotno slovensko elektrogospodarstvo, v minulih četrtstoletja kljub splošnemu prepričanju, da je energetika bolj konzervativna panoga, doživela številne spremembe, še več pa jih lahko pričakuje v prihodnje. Trendi, ki napovedujejo skokovito rast izrabe razpršenih virov energije, elektromobilnost in zahteve po skoraj nič energijskih stavbah, namreč elektrogospodarstvu, predvsem pa distribucijskim podjetjem, ki so tisti vezni člen s končnimi odjemalci, obetajo še vrsto pretresov in tudi izzivov. Ne nazadnje napovedi, da distribucijo čaka še veliko dela, potrjuje tudi dejstvo, da je samo Elektro Maribor v minulih 25-letih za naložbe namenil 406 milijonov evrov, v naslednjih desetih letih pa jih glede na ocenjene potrebe namerava še najmanj tristo.

Odjem električne energije se kljub varčevalnim ukrepom povečuje

V minulih 25 letih se je prevzem električen energije iz omrežja Elektra Maribor povečal za dobro tretjino, prevzem od proizvodnih  virov pa kar za 23 krat. Rast odjema je bilo zaznati skoraj v vsem petindvajset letnem obdobju z izjemo v času recesije oziroma po letu 2009, pri čemer povpraševanje po električni energiji v zadnjih dveh letih spet narašča. Poleg odjema, ta se je v omenjenem obdobju skupno povečal kar za 57 odstotkov, se povečuje tudi konična obremenitev, in sicer se je ta v primerjavi z letom 1991 povečala kar za 44 odstotkov. Povprečni odjem v kWh na odjemalca se je v tem času povečal za 32 odstotkov, Elektro Maribor pa je skupaj svojim odjemalcem (njihovo število se je v četrtstoletja povečalo za 33.819) distribuiralo dobrih 45 TWh električne energije.

Poslovni kazalci se nenehno izboljšujejo

Poleg zagotavljanja nemotene in kakovostne oskrbe svojih odjemalcev z električno energijo, Elektro Maribor uspešno izboljšuje tudi poslovne kazalce, pri čemer se je od leta 1991 do 2015 kapital družbe povečal za 121 milijonov evrov, družba pa je izpeljala za 406 milijonov evrov investicij. Ob tem ostaja med najmanj zadolženimi slovenskimi distribucijami, pri čemer se je neto finančni dolg družbe v vsem obdobju povečal le za 19 milijonov evrov. Po besedah mag. Soviča bo Elektro Maribor tudi v prihodnje skušal večino načrtovanih naložb izpeljati z lastnimi sredstvi, na leto pa naj bi v naslednjem desetletnem obdobju za naložbe namenili med 25 in 30 milijoni evrov. Večina jih bo namenjenih za povečanje robustnosti omrežja (trenutno je vkopanih že 46 odstotkov vsega omrežja) in vzpostavitev sistema daljinskega merjenja (vanj je zdaj vključenih 53 odstotkov vseh merilnih mest), s čimer bodo sledili temeljnim poslovnim ciljem – povečanju zanesljivosti in kakovosti oskrbe ter zagotavljanju novih storitev.

Sicer pa so po besedah mag. Borisa Soviča ključni dejavniki, ki bodo vplivali na razvoj podjetja, napovedana elektrifikacija prometa, nadaljnje povečevanje deleža obnovljivih virov in težnje po samooskrbnih stavbah. Večino politik na teh področjih pa bo po njegovem mogoče ustrezno izpeljati le ob prilagojenih tarifnih sistemih, pri čemer so pogoj za njihovo uvedbo ravno sodobna distribucijska omrežja.

Brane Janjič
O avtorju