Poglavitni razlog naj bi bila povečana proizvodnja v termoelektrarnah na premog, zlasti v Indiji in na Kitajskem.
Mednarodna agencija za energijo IEA je objavila najnovejše poročilo o napovedih dogajanj na področju energetike po svetu, ki prinaša nekaj skrb zbujajočih ugotovitev. Ključna med njimi je, da naj bi se emisije CO2 iz energetskega sektorja letos drastično povečale in dosegle drugo največjo rast doslej oziroma konkretneje v višini kar 1,5 milijarde ton. Po ocenah, ki temeljijo na napovedani gospodarski rasti za leto 2021 in napovedih zagona novih energetskih objektov, naj bi se emisije CO2 tako letos zvišale kar za pet odstotkov in dosegle raven 33 milijard ton, pri čemer naj bi bil glavni razlog naraščajoče svetovno povpraševanje po premogu. To naj bi se povečalo za 4,5 odstotka in doseglo najvišjo raven po letu 2014, tri četrtine rasti pa gre pripisati njegovi uporabi za energetske namene.
Kot je ob predstavitvi rezultatov poročila povedal izvršni direktor IEA Faith Birol, gre za resno opozorilo, da je globalno okrevanje po pandemiji, vsaj kar se podnebnih sprememb tiče, vse kaj drugega kot trajnostno naravnano. Ob tem je dodal, da se utegnejo razmere, če se svetovne vlade ne bodo odločneje zavzele za takojšnje zmanjšanje izpustov in spremembo energetskih politik, prihodnje leto še poslabšati.
Drugače pa naj bi se po ocenah IEA globalno povpraševanje po energiji letos povečalo za 4,6 odstotka, predvsem po zaslugi napovedane rasti v azijskih gospodarstvih. Tako naj bi se globalno povpraševanje po plinu in premogu letos precej povečalo in preseglo ravni iz leta 2019, medtem ko naj bi poraba nafte, zaradi še vedno trajajočih omejitev letalskega prometa, kljub rasti ostala pod ravnjo iz leta 2019. Letošnja pričakovana rast porabe premoga naj bi celo zasenčila napovedano rekordno rast proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov, ki naj bi se letos sicer povečala za 8 odstotkov. Pri tem so v ospredju predvsem vetrne (napovedana 17-odstotna rast glede na leto 2020) in sončne elektrarne (18-odstotna rast), ki naj bi letos proizvedle kar 2.800 TWh električne energije in s tem delež proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov na globalni ravni povečale že na 30 odstotkov.
Poraba električne energije naj bi se ob ugodnejših epidemioloških razmerah in oživljanju gospodarskih dejavnosti letos na svetovni ravni glede na lani v povprečju povečala za 4,5 odstotka, od tega v ZDA za 2 odstotka, v najbolj razvitih evropskih državah za 3 odstotke, na Japonskem za odstotek, na Kitajskem in Indiji pa za okoli 8 odstotkov.
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo