Ključen problem pomanjkanje pripravljenih projektov.
V okviru strokovnih posvetov na mednarodnem obrtnem sejmu v Celju so gostje na današnjem En.forumu: Energetska učinkovitost kot modra investicija govorili tudi o možnostih, ki jih tako podjetja, kot javni sektor imajo na področju učinkovite rabe energije. Rdeča nit pogovora so bili razpisi za ukrepe učinkovite rabe energije, izpostavljene pa so bile tudi težave zaradi pomanjkanja pripravljenih projektov.
Miha Valentinčič iz Petrola je tako med drugim povedal, da Pri Petrolu sredstev za ukrepe učinkovite rabe energije prihodnje leto verjetno ne bo več. Zato je podjetja, ki razmišljajo o investicijah na tem področju, pozval, da izrabijo možnost prijave do 30. novembra, kar je skrajni rok za oddajo vloge. »Na voljo je še precej denarja in v kolikor so projekti pripravljeni, je zdaj čas, da se podjetja prijavijo,« je poudaril Valentinčič, ki pa težavo vidi pri občinah, ki imajo dolge in zapletene postopke javnega zbiranja ponudb. Ob tem je opozoril tudi na gospodarsko in finančno stanje v Sloveniji, ki zavira vlaganja v energetsko učinkovitost kljub zavedanju možnosti precejšnjih prihrankov. Priložnost vidi v energetskem pogodbeništvu, ki omogoča izvedbo projekta brez lastnih vložkov in relativno hitro. »Da je največji problem, ker, vsaj v javnem sektorju, ni pripravljenih ustreznih projektov« je opozoril tudi direktor Lokalne energetske agencije Gorenjske Anton Pogačnik. »Je pa zato možno z energetskim menedžmentom nekatere stvari pripeljati do te meje, da se projekti pripravljajo postopoma in se jih izpelje pozneje.« je dejal. Ob tem je sicer izpostavil precej slabe možnosti izvedbe projektov glede na prazne občinske blagajne, a ob tem dodal, da, če projekti ne bodo pripravljeni, občine sploh ne bodo mogle kandidirati na nobenih razpisih. Z informacijo o morebitni preusmeritvi neporabljenih sredstev iz Operativnega programa razvoja prometne in okoljske infrastrukture na okoljsko infrastrukturo je v nadaljevanju postregel Gorazd Marinček iz Slovenskega e-Foruma, ki pa je poudaril, da bomo tudi v tem primeru potrebovali že pripravljene projekte, ki pa nam jih kronično primanjkuje, na kar je po njegovih besedah že večkrat opozarjal tudi podpredsednik Evropske investicijske banke Anton Rop.
Razpise za ukrepe URE je objavil (oziroma jih še bo v naslednjih tednih) tudi Butan plin. Na prvem razpisu so podjetnikom in pravnim osebam ponudili 214.000 evrov, v prihodnjih pa bodo sredstva namenjena tudi javnemu sektorju. »Velike družbe smo letos zavezane, da sredstva razdelimo. A tega se ne da čez noč. Sam največ zanimanja na razpise pričakujem konec leta, še več priložnosti pa bo prihodnje leto. A program za takrat mora Eko sklad še potrditi,« pa je povedal Gašper Ravnak iz Butan plina, kjer so se sicer najbolj osredotočili na energetske preglede, program ozaveščanja in informiranja ter zamenjavo starih kotlov z novimi. (bj) Povzeto po sporočilu za javnost.
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo