Posodobljena publikacija Energija Slovenije in sveta prinaša obsežen pregled aktualnih dogajanj v energetskem sektorju.
Gre za posodobljeno publikacijo, ki je prvič izšla aprila 2021, letos pa je dobila svojo nadgrajeno in dopolnjeno izdajo, ki bo v kratkem izšla tudi v angleškem jeziku in je namenjena podrobnejši seznanitvi s področjem energetike v Sloveniji, EU in svetu. Kot je v uvodnem nagovoru zapisala avtorica mag. Ana Vučina Vršnjak,« je samo v štirih letih v svetu in v celotnem sektorju energetike prišlo do pomembnih premikov, pri čemer se z rusko agresijo nad Ukrajino spreminja energetska podoba Evrope in sveta.«
Knjiga bo obvezno čtivo na Ekonomski fakulteti v Ljubljani in je mišljena tudi kot spodbuda in povabilo k energetskemu dialogu, pri čemer je v uvodu izpostavljena tudi pomembnost preverjenih podatkov, ki zagotavljajo objektivnost in zanesljivost, kar je ključno za oblikovanje učinkovitih energetskih politik in strategij.
Katere države imajo največ naravnih virov energije, koliko jedrskih reaktorjev je na svetu, kolikšen je delež obnovljivih virov, kakšna je naša uvozna odvisnost…
Vse odgovore na ta in podobna vprašanja najdete v omenjeni publikaciji, in sicer podkrepljene z uradnimi najnovejšimi podatki. Tako lahko denimo zveste, da največ surove nafte na dan načrpajo v ZDA, Rusiji, Savdski Arabiji in Kanadi, da sta ZDA in Rusija tudi največji proizvajalki zemeljskega plina, da največ premoga nakopajo na Kitajskem, v Indiji in Indoneziji ter, da so največje tri proizvajalke urana, ki se uporablja v jedrskih elektrarnah, Kazahstan, Kanada in Namibija, ki zagotavljajo več kot dve tretjini svetovne proizvodnje tega elementa.
Zanimiv je tudi podatek, da se je v letu 2024 gradilo 64 reaktorjev v 16 državah, večinoma v Aziji, kar 30 od omenjenih 64 pa na Kitajskem, ki je, če upoštevamo vse obnovljive vire, tudi daleč največja proizvajalka energije iz obnovljivih virov glede na inštalirano moč in tudi glede na dejansko proizvodnjo.
Kot rečeno, lahko v knjigi Energija Slovenije in sveta najdete še celo vrsto zanimivih podatkov in tudi odgovorov na vprašanja, kakšna je trenutna in kakšna naj bi bila prihodnja energetska podoba Slovenije, EU in sveta, zato vabljeni k prebiranju.