26. mednarodna konferenca komunikatorjev v jedrski industriji in jedrskih raziskavah
26. mednarodna konferenca komunikatorjev v jedrski industriji in jedrskih raziskavah PIME (angl. Public Information Material Exchange), ki jo vsako leto organizira ENS (European Nuclear Society) je letos potekala v Ljubljani. Konferenca, na kateri se srečujejo komunikatorji iz jedrskih elektrarn in drugih organizacij, povezanih z jedrsko industrijo in raziskavami, se je letos posvetila predvsem izzivom, povezanim s kriznim komuniciranjem, veliko pa je bilo govora tudi o vse močnejši vlogi družbenih medijev pri oblikovanju in izvajanju komunikacijskih strategij v jedrski energetiki tako na mednarodni ravni kot za krepitev odnosov z lokalnimi skupnostmi.
»V času družbenih medijev, ki omogočajo hitro širitev sporočil, postaja vse bolj pomembno, kako jedrski komunikatorji oblikujejo sporočila in kako izberejo sodobne komunikacijske kanale,« je uvodoma poudaril Jean-Pol Poncelet, generalni sekretar ENS. Prof. dr. Marko Čepin, predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije in podpredsednik ENS pa je izpostavil pomen krepitve vloge jedrskih strokovnjakov v medijskih in javnih razpravah o prihodnosti jedrske energije.
Pomenu izobraževanja in ozaveščanja, predvsem šolajočih otrok in mladine, pa je v svojem nagovoru posvetil pozornost Martin Novšak, direktor GEN energije, pri tem pa izpostavil predvsem uspeh multimedijskega interaktivnega središča o energiji in energetiki v Krškem, ki si ga je od odprtja sredi leta 2011 ogledalo že 20.000 šolskih in drugih skupin ter posameznikov.
V okviru konference je bil razglašen tudi prejemnik nagrade PIME 2014 za komunikacijsko odličnost. Zanjo se je z raznolikimi komunikacijskimi kampanjami potegovalo pet organizacij, in sicer: Belgian Nuclear Forum (Belgija) z javno ozaveščevalno kampanjo, s katero so med državljani okrepili zavest o pomenu jedrske energije; EDF Energy (Velika Britanija) s kampanjo o »raziskovanju električne energije« (angl. Exploring Electricity), ki ob odprtju sedmih novih središč za obiskovalce poudarja odprtost in transparentnost jedrske energetike po Fukušimi; Emirates Nuclear Energy Corporation (Združeni arabski emirati) s komunikacijsko kampanjo Pionirji energije (Energy Pioneer's), s katero krepijo poznavanje in zanimanje za študij jedrskih tehnologij na do- in podiplomski študijski ravni; Fundacja Forum Atomowe (Poljska): s projektom mobilnega laboratorija o jedrski energiji, s katerim dosegajo predvsem mlade po vsej državi; URENCO (Velika Britanija) komunikacijska kampanja »Powerful Facts« (Močna dejstva), s katero so s preprostimi sporočili o različnih vidikih prednosti jedrske energije spodbudili odprto razpravo o pomenu jedrske energije. Nagrado je dobila Fundacja Forum Atomowe (Poljska).
Zadnja dogodka povezana s konferenco, ki se jo je letos udeležilo okoli 130 udeležencev iz vse Evrope, sta tehnični ekskurziji v Krško (ogled NEK in Sveta energije) oziroma na Institut Jožef Stefan (ogled raziskovalnega reaktorja Triga, pospeševalnika in Izobraževalnega centra za jedrsko tehnologijo Milana Čopiča). (vh)