Energetika

Evropski jedrski komunikatorji o pomenu družbenih medijev

26. mednarodna konferenca komunikatorjev v jedrski industriji in jedrskih raziskavah
Evropski jedrski komunikatorji o pomenu družbenih medijev

26. mednarodna konferenca komunikatorjev v jedrski industriji in jedrskih raziskavah PIME (angl. Public Information Material Exchange), ki jo vsako leto organizira ENS (European Nuclear Society) je letos potekala v Ljubljani. Konferenca, na kateri se srečujejo komunikatorji iz jedrskih elektrarn in drugih organizacij, povezanih z jedrsko industrijo in raziskavami, se je letos posvetila predvsem izzivom, povezanim s kriznim komuniciranjem, veliko pa je bilo govora tudi o vse močnejši vlogi družbenih medijev pri  oblikovanju in izvajanju komunikacijskih strategij v jedrski energetiki tako na mednarodni ravni kot za krepitev odnosov z lokalnimi skupnostmi.

»V času družbenih medijev, ki omogočajo hitro širitev sporočil, postaja vse bolj pomembno, kako jedrski komunikatorji oblikujejo sporočila in kako izberejo sodobne komunikacijske kanale,« je uvodoma poudaril Jean-Pol Poncelet, generalni sekretar ENS. Prof. dr. Marko Čepin, predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije in podpredsednik ENS pa je izpostavil pomen krepitve vloge jedrskih strokovnjakov v medijskih in javnih razpravah o prihodnosti jedrske energije.

Pomenu izobraževanja in ozaveščanja, predvsem šolajočih otrok in mladine, pa je v svojem nagovoru posvetil pozornost Martin Novšak, direktor GEN energije, pri tem pa izpostavil predvsem uspeh multimedijskega interaktivnega središča o energiji in energetiki v Krškem, ki si ga je od odprtja sredi leta 2011 ogledalo že 20.000 šolskih in drugih skupin ter posameznikov.

V okviru konference je bil razglašen tudi prejemnik nagrade PIME 2014 za komunikacijsko odličnost. Zanjo se je z raznolikimi komunikacijskimi kampanjami potegovalo pet organizacij, in sicer: Belgian Nuclear Forum (Belgija) z javno ozaveščevalno kampanjo, s katero so med državljani okrepili zavest o pomenu jedrske energije; EDF Energy (Velika Britanija) s kampanjo o »raziskovanju električne energije« (angl. Exploring Electricity), ki ob odprtju sedmih novih središč za obiskovalce poudarja odprtost in transparentnost jedrske energetike po Fukušimi; Emirates Nuclear Energy Corporation (Združeni arabski emirati) s komunikacijsko kampanjo Pionirji energije (Energy Pioneer's), s katero krepijo poznavanje in zanimanje za študij jedrskih tehnologij na do- in podiplomski študijski ravni; Fundacja Forum Atomowe (Poljska): s projektom mobilnega laboratorija o jedrski energiji, s katerim dosegajo predvsem mlade po vsej državi; URENCO (Velika Britanija) komunikacijska kampanja »Powerful Facts« (Močna dejstva), s katero so s preprostimi sporočili o različnih vidikih prednosti jedrske energije spodbudili odprto razpravo o pomenu jedrske energije. Nagrado je dobila Fundacja Forum Atomowe (Poljska).

Zadnja dogodka povezana s konferenco, ki se jo je letos udeležilo okoli 130 udeležencev iz vse Evrope, sta tehnični ekskurziji v Krško (ogled NEK in Sveta energije) oziroma na Institut Jožef Stefan (ogled raziskovalnega reaktorja Triga, pospeševalnika in Izobraževalnega centra za jedrsko tehnologijo Milana Čopiča). (vh)

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.