Jedrska energija

GEN energija objavila pobudo za DPN za JEK2

GEN energija je na spletnem portalu jek2.si objavila povzetek Predloga Pobude za Državni prostorski načrt (DPN) za projekt JEK2, ki se nanaša na gradnjo novega jedrskega objekta s spremljajočimi in funkcionalno povezanimi prostorskimi ureditvami, ki so potrebne za gradnjo in obratovanje jedrske elektrarne.

GEN energija objavila pobudo za DPN za JEK2

Minuli teden so na GEN energiji v pregled na Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo poslali predlog pobude za Državni prostorski načrta za umeščanje JEK2 v prostor. Predlog se nanaša na umestitev nove jedrske elektrarne s tlačnovodnim reaktorjem (PWR), ki so ga izbrali zaradi izkušenj z obratovanjem NEK, zanesljivosti, visoke stopnje jedrske varnosti in konkurenčne ponudbe na trgu. Razpon moči je 1000 MWe do 1.650 MWe, kar pomeni letno proizvodnjo od 8.000 do 13.200 GWh električne energije. Potencialni dobavitelji so že znani: ameriški Westinghouse, južnokorejski KHNP in francoski EDF. Povzetek predloga so javno objavili na spletni strani jek2.si.

Kam se umešča predvideni objekt?

Umestitev nove elektrarne je predvidena zahodno od obstoječe nuklearke v Krškem. Kot ob tem poudarjajo pri GEN energiji, so lokacijo izbrali »na podlagi analiz z upoštevanjem različnih kriterijev in primerjave lokacij, med drugim glede dostopnosti hladilne vode, varnosti pred poplavami, geološke primernosti lokacije, vpliva na obstoječe poselitvene in naravne površine, možnosti priključitve na elektroenergetsko omrežje ter dostopnosti prometne infrastrukture.« Izbrano lokacijo so ocenili kot najprimernejšo, »predvsem zaradi boljše geološke sestave, večje poplavne varnosti in manjšega vpliva na naravno okolje.«

Ožji tehnološki del JEK2 bo zajemal kompleks zgradb in sistemov jedrskega in turbinskega otoka, začasnega suhega skladišča izrabljenega jedrskega goriva ter pomožne sisteme in naprave osrednjega dela elektrarne. V širše območje tehnološkega dela pa so zajeti objekti, ki pripadajo konvencionalnemu delu elektrarne in so povezani zlasti s hlajenjem parne turbine, pripravo vode za potrebe hlajenja in oskrbo jedrskega in turbinskega otoka s tehnološko vodo ter s čiščenjem odpadnih vod. Tu bo umeščen tudi hladilni stolp. Upravne zgradbe, zgradbe za simulatorje obratovanja, gasilska postaja, objekti za potrebe remonta, delavnice in skladišča pa so načrtovani na območju spremljajočih objektov.

Dodatne ureditve

Gradnja JEK2 zahteva tudi številne dodatne ureditve območja, od gradnje novega 400/110 kV stikališča, do ostalih infrastrukturnih objektov, kot so daljnovodi, plinovod, cesta ter kanalizacijsko in vodovodno omrežje, zgradili bi novo povezovalno cesto in most preko Save. Nadaljnje ureditve zajemajo javno infrastrukturo gradbišča ter ureditev delavskega naselja, nato je predvidena priprava gradbiščnih platojev in skladiščnih površin, med drugim z izkopi in sortiranjem materiala. Gradnja objektov JEK2 je predvidena v četrti fazi, pri čemer bi območje gradbišča širili glede na napredovanje gradnje.

 

Katarina Prelesnik
O avtorju