Jedrska energija

Golob: če ne bomo pospešili postopkov, JEK2 ne bo do 2049

Novoustanovljena delovna skupina za koordinacijo pripravljalnih aktivnosti projekta JEK2 se je danes sestala na svoji ustanovni seji. Udeležil se je je tudi predsednik vlade, dr. Robert Golob, ki je v izjavi za javnost izpostavil nujnost pospešitve postopkov, sicer bo izgradnja možna šele leta 2049.

Golob: če ne bomo pospešili postopkov, JEK2 ne bo do 2049

Vlada je septembra ustanovila delovno skupino za koordinacijo pripravljalnih aktivnosti na projektu nove jedrske elektrarne v Krškem, že predtem je imenovala Danijela Levičarja za sekretarja v kabinetu predsednika vlade, zadolženega za projekt JEK2. Danes se je delovna skupina sestala na svoji ustanovni seji, prisoten je bil tudi predsednik vlade, dr. Robert Golob. Slednji je v izjavi ob ustanovni seji opozoril, da je energetika eden glavnih sektorjev, kjer je razogljičenje treba izvesti čim prej. Da Slovenija na tem področju dela prve korake, je utemeljil s sprejetjem zakona o hitrejšem umeščanju obnovljivih virov energije, kot sta veter in sonce, naslednji korak pa je preučitev možnosti, ali je lahko jedrska energija z novimi objekti v Sloveniji tudi del te rešitve.

Poudaril je, da je bil današnji sestanek delovne skupine dejanski korak v smer pripravljalnih aktivnosti v smer preučitve projekta JEK2. Namen te skupine je pripraviti vse zakonske in druge podlage, da se bodo državljani lahko odločali o tem, ali podpreti izgradnjo nove jedrske enote, je še povedal predsednik vlade in dodal, da že danes vedo, da bo treba izvesti referendum.

Ponovno je opozoril na potrebo po spremembi zakonodaje in pospešitvi postopkov, saj bi po trenutni ureditvi novo nuklearko lahko zagnali šele leta 2049. Na ta način, je dodal, se takega projekta nima smisla lotevati, zato bo druga naloga skupine tudi ugotoviti, kako s pomočjo specialne zakonodaje gradnjo pospešiti, da bo ne le hitrejša, ampak tudi stroškovno učinkovita in objekt ekonomičen.

Okrepljene vladne aktivnosti na projektu JEK2 je predsednik vlade sicer napovedal že junija ob obisku nuklearke, ko so se številni predstavniki zainteresirane javnosti že spraševali o (ne)naklonjenosti vlade temu projektu.

Medtem odmeva tudi razmislek Gen energije, ki pripravlja projekt JEK2, o postavitvi reaktorja večje moči, do 2.400 MW. Tako bi lahko zadostili domačim potrebam, hkrati pa omogočili pristop soinvestitorjev k projektu. Koordinacijo pripravljalnih aktivnosti projekta bo spremljala delovna skupina, ki jo sestavljajo predstavniki ministrstev, ki imajo pomemben vpliv na izvedbo projekta JEK2 in Uprave Republike Slovenije za jedrsko varnost, ter Gen energije, ki sodeluje v vlogi investitorja in Nuklearne elektrarne Krško ter Elesa v vlogi operaterja prenosnega sistema, ki skrbi za zanesljivost oskrbe in priključitev JEK2 na elektroenergetski sistem.

Katarina Prelesnik
O avtorju