Minimalna letna potreba po električni energiji (brez gretja in klimatizacije) za vsa slovenska gospodinjstva znaša 1.366 milijonov kWh (1.366 GWh).
V agenciji Informa Echo so lani opravili Raziskavo energetske učinkovitosti Slovenije – REURS 2019. Anketirali so 1.002 gospodinjstev in jih vprašali, katere električne naprave imajo, in kako jih uporabljajo. Na podlagi odgovorov so naredili okvirni izračun minimalne potrebe po energiji, ki jo je treba zagotoviti slovenskim gospodinjstvom.
Minimalno količino energije, ki jo gospodinjstva potrebujejo za vsakodnevno uporabo osnovnih električnih naprav v gospodinjstvu, so izračunali glede na povprečje statističnih podatkov električnih naprav, ki jih imajo, podatkov o uporabi teh naprav in najbolj energetsko učinkovitih napravah, ki so dostopne na trgu.
Približen izračun kaže, da minimalna letna potreba po električni energiji za gospodinjstvo (brez gretja in klimatizacije) znaša v povprečju 1.657 kWh. To pomeni strošek 265 evrov, pri čemer so upoštevali podatek Statističnega urada za četrto četrtletje 2019, ki pravi, da je bila cena kWh skupaj z davki 0,16 evra.
Tako so prišli do podatka, da letna minimalna potreba po električni energiji in stroški (brez gretja in klimatizacije) za vsa slovenska gospodinjstva znašaj skupaj 1.366 milijonov kWh (1.366 GWh) oz. 219 milijonov evrov.
Štedilniki največ, najmanj telefoni
Raziskava je pokazala, da v povprečju gospodinjstva potrebujejo največ energije za uporabo električnega štedilnika, najmanj pa za polnjenje (pametnega) telefona. Minimalna poraba energije za prenosni računalnik, namizni računalnik, televizor, WLAN in polnjenje telefona je približno enaka kot za hladilnik, pralni in pomivalni stroj ter razsvetljavo. Izračun ne upošteva naprav, ki se uporabljajo izključno za zabavo (npr. igralne konzole, zvočni sistemi), in porabe električne energije v stanju pripravljenosti.
Najnižja letna poraba energije oziroma stroški energije za osnovne električne naprave (brez gretja in hlajenja prostorov) je v povprečju:
• 1.472 kWh oz. 236 evrov za enočlanska in dvočlanska gospodinjstva
• 1.822 kWh oz. 291 evrov za tričlanska in štiričlanska gospodinjstva
• 2.272 kWh oz. 364 evrov za gospodinjstva s pet ali več člani
Enočlanska in dvočlanska gospodinjstva porabijo največ elektrike
Zanimiv je izsledek raziskave, da enočlanska in dvočlanska gospodinjstva v Sloveniji potrebujejo največ električne energije. Razlog je enostaven, saj je teh statistično gledano največ (58 odstotkov) od skupno 824.818 gospodinjstev (podatek Statističnega urada za leto 2018). Tri- in štiričlanskih gospodinjstev je 33 odstotkov, gospodinjstev s petimi ali več člani pa le devet odstotkov.
Minimalna potreba po energiji (brez gretja in klimatizacije) znaša v povprečju:
• 705 milijonov kWh (705 GWh) za enočlanska in dvočlanska gospodinjstva
• 501 milijonov kWh (501 GWh) za tričlanska in štiričlanska gospodinjstva
• 160 milijonov kWh (160 GWh) za gospodinjstva s 5 ali več člani
V seštevku to pomeni, da letna minimalna potreba po električni energiji in stroški (brez gretja in klimatizacije) za vsa slovenska gospodinjstva znaša skupaj 1.366 milijonov kWh (1.366 GWh) oz. 219 milijonov evrov.
V Informa Echo sicer ugotavljajo, da je krizna situacija, ki jo je povzročil koronavirus, pri mnogih spodbudila odgovornejše ravnanje in globlje razumevanje pomena osnovnih življenjskih pogojev, ki nam jih zagotavlja sodobna družbeno-ekonomska ureditev. Med osnovne življenjske pogoje pa sodi tudi oskrba z energijo. Zato je smiselno predvideti koliko električne energije je treba zagotoviti za normalno delovanje sodobne družine.
»Izkušnje zadnjih dveh tednov so potrdile, da imamo dobro organizirano zdravstvo, zanesljivo oskrbo s hrano in z električno energijo er informacijsko-komunikacijsko infrastrukturo, ki nam v teh kriznih razmerah omogoča delo od doma. Pred krizo smo omenjena dejstva imeli za samoumevna,« dodajajo v Informa Echo.
Več o tem: www.reus.si