Energetika

HTZ Velenje bo gradil dve sončni elektrarni

Skupna moč elektrarn, ki ju bodo postavili v Radljah ob Dravi in v Kranju, bo 1,63 megavata.
HTZ Velenje bo gradil dve sončni elektrarni
HTZ Velenje je z Gorenjskimi elektrarnami podpisal pogodbi za postavitev dveh večjih sončnih elektrarn v skupni vrednosti 2,2 milijona evrov. V Radljah ob Dravi bodo tako v kratkem začeli graditi sončno elektrarno moči 700 kilovatov, v Kranju pa še eno z močjo 930 kilovatov. HTZ Velenje je sicer z Gorenjskimi elektrarnami sodeloval že lani, ko je postavil sončno elektrarno moči 800 kilovatov. To je bil tudi eden večjih lanskih projektov s področja fotovoltaike v Sloveniji. Projekt, ki so ga delavci HTZ Velenje končali in predali namenu decembra, je bil odlična referenca pri prijavi na novi razpis. Gorenjske elektrarne so usmerjene predvsem v pridobivanje energije iz obnovljivih virov, zato so v HTZ Velenje tudi letos dobili povabilo za oddajo ponudbe za postavitev še večje sončne elektrarne – tokrat moči 930 kilovatov. Tako sta direktorja družbe HTZ Velenje Dejan Radovanović in Gorenjskih elektrarn Aleš Ažman pred kratkim podpisala pogodbo v vrednosti 1,2 milijona evrov za postavitev večje sončne elektrarne v Kranju.
» Podpis pogodbe je lepši del celotne zgodbe, trši nas šele čaka, saj smo vezani na kratek izvedbeni rok, to je 30. junij. Po tem datumu se bo namreč v Sloveniji spremenil tarifni sistem, ko naj bi se pričakovano občutno zmanjšale subvencije za električno energijo proizvedeno iz sončnih elektrarn,« je ob podpisu pogodbe dejal Marjan Lampret, vodja profitnega centra OVE. HTZ Velenje je s profitnim centrom Obnovljivi viri energije sicer zelo aktiven tudi pri drugih projektih. Tako so nedavno v Radljah ob Dravi podpisali tudi  pogodbo za še eno veliko sončno elektrarno – tokrat v skupni moči 700 kilovatov. Tudi za izvedbo tega projekta imajo zaposleni v HTZ Velenje zelo malo časa, saj ga morajo po pogodbi končati najpozneje do 31. maja.
Hkrati z omenjenima projektoma pa potekajo aktivnosti na še devetih projektih za postavitev sončnih elektrarn. S tem bodo v prvi polovici letošnjega leta sklenili projekte v skupni vrednosti več kot 2,7 milijona evrov. Načrt je ambiciozen že zaradi tega, ker se investitorji odločajo za gradnjo šele dva do tri mesece pred spremembo subvencionirane cene, zaradi česar so roki kratki. Pomemben del pri ekonomiki projekta je gibanje cen opreme, kot so moduli, razsmerniki in podkonstrukcija, saj se šele ob upoštevanju vseh dejavnikov, ki vplivajo na ekonomiko, določa vračilo vložene investicije glede na veljavne podpore. V HTZ so se s podobnimi odločitvami srečali že lani, ko so v zadnjih treh mesecih leta 2011 postavili za dva megavata sončnih elektrarn, skupaj v celem letu pa 2,5 MW. Kot vse kaže, bo letos enako, saj bodo v dveh oziroma treh mesecih zgradili za dva megavata elektrarn.
V HTZ Velenje so sicer na področju OVE lani ustvarili kar za 3,5 milijona evrov prihodkov, priložnosti pa vse bolj iščejo tudi zunaj Slovenije, predvsem na trgih JV Evrope. (bj)
Brane Janjič
O avtorju