V torek, 18. oktobra 2016, so se v Trstu v prostorih prefekture sestali predstavniki Italijanskega organa za jedrsko varnost ISPRA (Istituto Superiore per la Protezione e la Ricerca Ambientale) in Uprave RS za jedrsko varnost (URSJV). To je bil prvi sestanek po sporazumu o zgodnjem obveščanju in izmenjavi informacij, ki sta ga oba upravna organa podpisala leta 2010 prav tako v Trstu.
Na začetku je direktor ISPRA Stefano Laporta predstavil razvoj italijanske jedrske zakonodaje in prestrukturiranje instituta ISPRA v nov organ ISIN, ki bo imel nekoliko več pristojnosti, število zaposlenih pa se bo povečalo s 35 na 60 ljudi. Italijanska stran je predstavila tudi obširen program razgradnje njihovih petih jedrskih elektrarn vključno z iskanjem odlagališča in pošiljanjem izrabljenega jedrskega goriva na predelavo v Francijo. Direktor URSJV Andrej Stritar je predstavil jedrske objekte v Sloveniji in delovno področje URSJV ter izzive učinkovitega delovanja URSJV vključno s sistemom upravljanja in varnostno kulturo. Posebej je poudaril vprašanje potresne varnosti in ukrepe za obvladovanje teh tveganj. Podrobno je tudi obravnaval potek programa nadgradnje varnosti, ki je zasnovan na po-fukušimskih izkušnjah.
Pomembno področje je tudi ukrepanje ob izrednem dogodku. Italijanska stran je predstavila svoj sistem in strukturo upravljanja za različne dogodke od jedrske nesreče v tujini, dogodka med prevozom ali pa dogodka na plovilu na jedrski pogon v italijanski luki. Slovenija je razložila zadnje izboljšave svojega sistema ukrepanja, predvsem izboljšave strategije ukrepanja ter organizacijo simulirane pregledovalne misije kot pripravo na misijo IAEA, ki nas bo obiskala prihodnje leto. Prav tako je poročala o organizaciji sestanka na Bledu o pristopu WENRA/HERCA v primeru nesreče v objektu, ki se nahaja blizu državne meje.
Vsi udeleženci so se strinjali, da je potrebna tovrstna srečanja nadaljevati, tako bo prihodnji sestanek spomladi 2018 v Sloveniji. Predlagali so tudi, da bi okrepili sodelovanje na vajah v primeru izrednega dogodka in še naprej zagotavljali neposredno in odprto komuniciranje med upravnima organoma.
V popoldanskih urah so se slovenski predstavniki udeležili strokovnega srečanja o pripravljenosti na radiološke nesreče v pokrajini Benečija, Julijska krajina (La gestione dell’emergenza radiologica a Trieste ed in Friuli Venezia Giulia), ki jo je organizirala okoljska agencija ARPA. Srečanja se je udeležilo okoli 100 udeležencev iz različnih italijanskih organizacij. Predavatelji so predstavili sistem pripravljenosti na radiološke nesreče in načrte posameznih vpletenih organizacij. Dr. Andrej Stritar in mag. Marjan Tkavc sta predstavila pripravljenost na jedrske nesreče v Sloveniji, dr. Benjamin Zorko iz Instituta »Jožef Stefan« pa je opisal okoljski monitoring radioaktivnosti v Sloveniji. Skupaj z italijanskimi kolegi so ugotovili, da bo v prihodnosti nujno potrebno izboljšati komunikacijo in koordinacijo pripravljavcev tovrstnih ukrepov.