Energetika

Javna naročila in izdelava gradiva najpogostejša razloga za dolgotrajno pripravo DPN

Vlada je na včerajšnji seji obravnavala poročilo o poteku aktivnosti pri pripravi državnih prostorskih načrtov.
Javna naročila in izdelava gradiva najpogostejša razloga za dolgotrajno pripravo DPN

Vlada se je seznanila s časovnicami priprave posameznih državnih prostorskih načrtov (DPN), aktivnostmi pri pripravi DPN, z nosilci posameznih nalog, njihovimi zadolžitvami in odgovornostjo za realizacijo. Strinjala se je, da se postopki priprave DPN zaključijo, kot je predlagano v poročilu.

Ministrstvu za infrastrukturo in prostor, ministrstvu za kmetijstvo in okolje, ministrstvu za znanost, izobraževanje, kulturo in šport ter ministrstvu za pravosodje in javno upravo je naložila, da ji do 30. novembra poročajo glede realizacije ukrepov, ki jim jih je vlada naložila 14. junija letos. Po sklepu vlade mora ministrstvo za kmetijstvo in okolje, v okviru svojih pristojnosti, sodelovati kot pobudnik v postopku priprave DPN za protipoplavne ureditve in izkoristek vodnega potenciala porečja reke Mure v energetske namene.

V zvezi z dinamiko priprave DPN, kot je bila določena na seji 14. junija, vlada ugotavlja, da le-tej v večini primerov sledijo. Tako je bilo med junijem in oktobrom 2012 na vladi sprejetih šest uredb o DPN, dve spremembi in dopolnitvi uredbe o DPN ter osem sklepov o pripravi DPN.

Poročilo o uresničevanju aktivnosti pri pripravi DPN obsega poročilo o izvedbi ukrepov za pospešitev priprave DPN, za katere se je rok priprave že iztekel. Izpeljana je bila sprememba Zakona o umeščanju prostorskih ureditev državnega pomena v prostor in pripravljena navodila za določanje izvedbe izravnalnih ukrepov na podlagi 31. člena Zakona o kulturni dediščini. Iz poročila sledi, da je v pripravi še navodilo glede ocenjevanja sprejemljivosti posegov na poplavnih območjih, navodilo glede vzpostavljanja nadomestnih habitatov in navodilo glede ocenjevanja sprejemljivosti posegov na kmetijska zemljišča. Prav tako sta v pripravi tudi spremembi pravilnika o gradnji plinovodov in gradnji daljnovodov, ker je njuna priprava vsebinsko povezana z navodilom za ocenjevanje sprejemljivosti posegov na poplavnih območjih.

V poročilu je bil podan predlog glede nadaljevanje priprave tistih DPN, ki so dlje časa mirovali. Še naprej miruje priprava DPN za rekonstrukcijo daljnovoda 2x400 kV Beričevo–Podlog, nadaljuje pa se priprava DPN za daljnovod 2x400 kV Beričevo-Divača in za prenosni plinovod Kleče-toplarna v Šiški.

Obravnavano poročilo zajema tudi novelirano poročilo o stanju priprave DPN z upoštevanjem izdelanih natančnih časovnic. Glede na junijsko poročilo so pri nekaterih DPN spremenjeni termini ključnih faz v postopku, povsod pa je naveden razlogi za morebitna odstopanja. Do odstopanj praviloma prihaja zaradi časa, ki ga investitorji potrebujejo za izvedbo javnih naročil in za izdelavo strokovnih gradiv oziroma dinamike zagotavljanja sredstev za izdelavo strokovnih gradiv.

Poročilo zajema še izdelane časovnice priprave vseh DPN, vključno z določitvijo nosilcev posameznih nalog njihovih zadolžitev in odgovornosti za izpeljavo. (pb)

Polona Bahun
O avtorju