Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije vključeno v pobudo Nuclear for Climate.
V okviru globalne pobude Nuclear for Climate (www.nuclearforclimate.org), ki jo podpira več kot 140 regionalnih in nacionalnih združenj in strokovnih društev, je nastal nov dokument o stališču (position paper). V njem poudarjajo, da na svetovni ravni potrebujemo znatno povečanje zmogljivosti za proizvodnjo električne energije iz jedrske energije, če želimo do leta 2050 doseči 80-odstotno znižanje izpustov toplogrednih plinov. V pobudo Nuclear for Climate je aktivno vključeno tudi Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije.
Z dokumentom o stališču, ki nosi naslov »Jedrska energija je del rešitve v boju proti podnebnim spremembam« (angl. Nuclear is part of the solution for fighting climate change, glej prilogo), želijo podporniki globalne pobude Nuclear for Climate pogajalce pariškega podnebnega vrha COP 21 (UNFCCC – United Nations Framework Convention on Climate Change Conference of the Parties) spodbuditi k pripravi uresničljivega sporazuma za znižanje toplogrednih plinov. Stališče pobude Nuclear for Climate je, da mora ta podnebni sporazum državam zagotoviti pravico do samostojnega odločanja o rabi jedrske energije za zmanjšanje izpustov ob hkratnem izpolnjevanju energetskih in razvojnih ciljev držav. UNFCCC protokoli po mnenju Nuclear for Climate te pravice ne bi smeli na kakršen koli način omejevati, še posebej ne z zornega kota dostopa do finančnih mehanizmov za uresničevanje podnebnih ciljev, kot je na primer sklad Green Climate Fund.
»Jedrska energija je pomemben del rešitve pri oblikovanju trajnostne energetske prihodnosti, tako v Sloveniji in Evropi kot na globalni ravni. Ima namreč številne prednosti pred drugimi viri energije oziroma tehnologijami za proizvodnjo električne energije, in sicer s podnebno-okoljskega, ekonomskega in družbenega zornega kota,« poudarja prof. dr. Marko Čepin, predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije, in dodaja: »Ponosni smo, da smo del globalne pobude Nuclear for Climate.«
IPCC (International Panel on Climate Change) v svojih dokumentih opredeljuje tri vrste nizkoogljične energije: obnovljive vire energije, jedrsko energijo ter fosilna goriva z zajemom in shranjevanjem ogljika. Če želimo povprečno globalno segrevanje zajeziti pri 2 stopinjah Celzija, ne smemo preseči določene kumulativne količine izpustov. Po ocenah IPCC smo že dosegli skoraj dve tretjini te skupne količine, zato moramo sedaj znatno znižati izpuste toplogrednih plinov.
»Vsaka država mora imeti pravico izbrati jedrsko energijo za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov ter za zadovoljevanje svojih nacionalnih ciljev oskrbe s čisto energijo,« je prepričan Jean-Pol Poncelet, generalni sekretar Evropskega jedrskega združenja (European Nuclear Society). »Dobro moramo pretehtati vse možne rešitve ter se izogniti ideološko ali doktrinarno sprejetim odločitvam. Države bi morale prepoznati jedrsko energijo kot vir oziroma tehnologijo za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov, s pomočjo katere lahko uresničimo cilje trajnostnega razvoja, ki smo si jih zastavili.«
Na svetovni ravni v 438 delujočih jedrskih reaktorjih proizvedemo iz nizkoogljične jedrske energije približno 11 odstotkov vse električne energije. V EU proizvedemo iz jedrske energije več kot polovico vse nizkoogljične električne energije, v ZDA pa 63 odstotkov. V prihodnje bodo tako razvite države kot države v razvoju predvidoma razširile zmogljivosti za proizvodnjo električne energije iz jedrske energije kot del svojega prehoda v nizkoogljično elektro-energetiko. Tako naj bi bila na primer na Kitajskem zaradi uresničevanja njihovih energetsko-podnebnih ciljev do leta 2050 inštalirana kar tretjina vseh globalnih jedrskih proizvodnih zmogljivosti. (vh)
Več informacij o sodelovanju Slovenije v globalni pobudi Nuclear for Climate je na spletnem
mestu Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije (DJS): www.djs.si
V DJS o jedrski energiji, znanosti in tehnologijah ter pobudi Nuclear for Climate komunicirajo tudi prek Twitterja (@NucSociety_SLO)
Spletna predstavitev globalne pobude Nuclear for Climate (v angleščini):
www.nuclearforclimate.org.