Jedrska energija

Kaj češka izbira korejskega dobavitelja pomeni za JEK2?

Medtem ko pri GEN energiji intenzivno pripravljajo vso potrebno dokumentacijo za državni prostorski načrt, ki jo nameravajo javno objaviti še pred jesenskim referendumom, so na Češkem že izbrali dobavitelja tehnologij – korejsko družbo KHNP. Odločitev je pomembna tudi za Slovenijo, ki odloča o gradnji reaktorja primerljive velikosti.

Kaj češka izbira korejskega dobavitelja pomeni za JEK2?

Priprave na referendum in prostorsko umeščanje 

Družba GEN energija se intenzivno pripravlja na odločanje o projektu drugega bloka jedrske elektrarne Krško: podpisali so pogodbo za začetek priprave varnostne analize, vse tri ponudnike tehnologij (Westinghouse, EDF in KHNP) so povabili k pripravi ponudb za izvedbo izvedljivostnih študij, objavili so razpis za novelacijo študije poplavne varnosti, študija potresne varnosti je v fazi zaključevanja končne inačice.

Pripravljajo tudi javni razpis za izdelavo državnega prostorskega načrta (DPN), okoljskega poročila in študijo različic, ki ga bodo v kratkem objavili, osrednjo pozornost pa namenjajo pripravi pobude za DPN in idejne rešitve. »Pričakujemo, da bomo usklajeno pobudo objavili še pred referendumom,« je ob tem na današnjem srečanju z novinarji povedal dr. Bruno Glaser, član uprave GEN energije. Razširjeni povzetek gradiva bodo objavili tudi na spletni strani jek2.si, kjer so na voljo tudi drugi dokumenti, povezani s pripravo projekta.

Čehi izbrali KHNP - kaj to pomeni za JEK2

Medtem ko se v Sloveniji pripravljamo na odločanje, ali bomo gradili drugi blok, pa so na Češkem že izbrali izvajalca za gradnjo dveh novih 1000 MW reaktorjev jedrske elektrarne Dukovany, in sicer bo to korejski KHNP. Dr. Dejan Paravan, generalni direktor GEN energije, poudarja, da je odločitev češke vlade pomembna tudi za Slovenijo: »Oni so imeli v igri ravno tako tri ponudnike, iste kot so ti, s katerimi vodimo dialog tudi mi, tako da je s tega vidika ta novica pomenljiva. Izbrali so korejskega ponudnika, ki še ni gradil v Evropi, torej bo prvič gradil v Evropi.«

Zakaj je to pomembno za projekt JEK2? Nova 100 MW jedrska reaktorja, ki ju bodo gradili Čehi, sta primerljive velikosti načrtovanemu reaktorju JEK2. Predvidena cena za en češki reaktor bo 7,9 milijarde evrov, kar je s stališča investicijske vrednosti pomembno tudi za JEK2, saj so pri GEN energiji izračunali, da bi primerljivi reaktor stal približno 9,3 milijarde evrov. Mednarodna recenzija, v okviru katere bodo preverili vse izračune in uporabljene predpostavke ekonomike za JEK2, je sicer še v teku.

Nova reaktorja naj bi na Češkem začeli graditi leta 2029, pri gradnji pa naj bi sodelovalo kar 60 odstotkov lokalnih, čeških podjetij. Tudi to je priložnost za primerjavo s Slovenijo, kjer je z manj kot 40-odstotno udeležbo domačega gospodarstva še precej prostora za vključitev lokalnih dobaviteljev in izvajalcev.

Kot pravijo pri GEN energiji, pa je za slovenski primer velika prednost tudi to, da bo korejsko podjetje KHNP z izgradnjo dveh reaktorjev v Evropi pridobilo izkušnje in reference. Tako morebitna gradnja drugega bloka v Sloveniji za KHNP ne bi bila prva in bi jo izvajali tudi na podlagi preteklih izkušenj z gradnjo reaktorjev na Češkem, poudarjajo pri GEN energiji.

Ali in kako bo napovedana pritožba na izbor izvajalca na Češkem, ki sta jo že napovedala tako ameriški Westinghouse kot francoski EDF vplivala na izvedbo projekta, pa še ni jasno.

Katarina Prelesnik
O avtorju