Energetika

Kljub krizi izboljšali rezultat

Elektro Ljubljana v letu 2013
Kljub krizi izboljšali rezultat

Elektro distribucijsko podjetje Elektro Ljubljana je v letu 2013 poslovala stabilno in je kljub krizi izboljšala rezultat. Dobiček 7,4 mio evrov je za 35 odstotkov višji kot v letu 2012, v 4 letih pa se je kar popeteril. Če je bila zadolženost pred 4 leti še okoli 120 mio evrov, načrtujejo da bo v letu 2014 padla pod 100.

Kot je povedal predsednik uprave Elektra Ljubljana Andrej Ribič, jim je gospodarska kriza prišla še prav, saj je imela za posledico manjši odjem, kar jim je upočasnilo tudi investiranje in vzdrževanje distribucijskega omrežja. K uspešnim rezultatom je pripomoglo tudi drastično zmanjšanje stroškov ter števila zaposlenih, ki so jih imeli ob koncu leta 2013 kar 80 manj kot na začetku. Ta trend bodo še nadaljevali, a ne tako drastično, saj po besedah Ribiča kar tretjina monterjev ne more več opravljati najzahtevnejših opravil vzdrževanja daljnovodov. Kadrovsko so najbolj podhranjeni pri mladem inženirskem kadru, upokojitev pa ne nadomeščajo. K dobrim rezultatom je verjetno pripomoglo tudi dejstvo, da so v precejšnji meri zmanjšali birokracijo.

Izjava Andreja Ribiča o poslovanju družbe v letu 2013

Največ težav z realizacijo plana investicij

Precej težav so po besedah Ribiča, ki se mu marca 2014 izteče štiriletni mandat, imeli na področju plana realizacije investicij. Letos so jih planirali v višini 30 mio evrov, a so jih zaradi predolgotrajnih postopkov, predvsem s strani Ministrstva za infrastrukturo in prostor (MzIP) morali zreducirati na 25. »Čeprav smo dokumentacijo na MzIP poslali že v začetku januarja, se je MzIP odzval šele sredi julija. Včasih so letne načrte pripravili do marca ali aprila, zdaj pa jih imamo že pred koncem leta. Upamo, da jih bo nadzorni svet na zadnji decembrski seji tudi potrdil. Ker so postopki za pridobivanje kreditov v Sloveniji nenormalno dolgi, so nam kredit odobrili šele konec oktobra. Investicije glede na razpoložljivost ljudi razporedimo čez vse leto, a smo jih zaradi tako pozne odobritve morali zmanjšati. Postopki odobritve res trajajo predolgo, večkrat smo prosili za pospešitev, a primernega odziva žal dolgo ni bilo,« je težave komentiral Ribič.

Investicije delajo na osnovi plana razvoja omrežja. Za normalen razvoj omrežja bi po besedah Ribiča potrebovali vsaj 50-60 mio evrov, zdaj pa jih dobijo pol manj. Dolgo časa po mnenju vodstva družbe tako ne bo šlo več in bo treba višino sredstev v prihodnje nujno povečati, pri čemer računajo na posluh države in JARSE.

Letos je Elektro Ljubljana podpisala sporazum s SODO, a pri tem prihaja do anomalij, ker so jo podpisovali za nazaj, pri čemer je po mnenju Ribiča »bitka« med distributerji in SODO pobegnila iz okvirov, saj kot kaže, SODO postaja šesti distributer. Ribič ni preveč naklonjen predpostavki, da bi vseh 5 distribucijskih družb združili pod eno streho, kar je večinoma praksa v Evropi, kjer je kar 2400 distribucijskih podjetij.

V letu 2013 so realizirali virtualno elektrarno, saj so sklenili sporazum z Elesom o zagotavljanju 12 MWh terciarne rezerve v okviru pametnih omrežij.

Ustavljen trend padanja odjemalcev

Elektro energija, ki decembra praznuje drugo obletnico obstoja, je s prvim oktobrom vstopila na trg zemeljskega plina. Kot je povedal zastopnik družbe Elektro energija mag. Igor Podbelšek, družba krepi svojo vlogo na trgu na debelo in zagotavlja konkurenčno ponudbo, čeprav se zadnje mesece pojavljajo tudi moteče dumping ponudbe. »Na trgu električne energije je velika borba za tržni delež. Nam ga uspeva ohranjati, novembra pa nam je uspelo celo pridobiti več kupcev kot smo jih izgubili. Cene drastično padajo, zdaj smo že na 40 evrov, kar je imelo za posledico, da so se nam za 22 % znižali prihodki.« Kot je znano, je Elektro energija odprla bilančno skupino tudi v tujini, kar pa zanje pomeni tudi večje tveganje, zato iščejo partnerja za povezovanje. Kot kaže, bo letošnji dobiček družbe 2,4 mio evrov.

Tudi Elektro Ljubljana OVE se lahko pohvali z odličnimi rezultati ne glede na velikost družbe – le 7 zaposlenih, je povedal direktor družbe mag. Matjaž Glavič. Trenutno upravljajo z desetimi malimi HE, ki proizvedejo 12,5 MWh in 12 sončnimi elektrarnami. Letos so v Beli krajini postavili 1,7 MW toplarno Semič. Na račun OVE so se jim za 30 % znižali prihodki, zato bo leto 2014 zanje precej problematično. Dobiček pol mio evrov je po besedah Glaviča lep rezultat in predvsem rezultat intenzivnega nastopa na trgu. V letu 2013 so pridobili certifikat uspešnosti poslovanja.

Vladimir Habjan

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.