Po podatkih Agencije za energijo je lani dobavitelja električne energije zamenjalo 62.449 odjemalcev, od tega 48.141 gospodinjskih in 14.308 poslovnih. Skupni delež menjav dobavitelja je znašal 5,7 odstotka in se je že drugo leto zapored zmanjšal, pri čemer pa je bilo lani zaznati povečano število menjav pri poslovnih odjemalcih. V povprečju je tako mesečno dobavitelja električne energije zamenjalo 4012 gospodinjskih in 1192 poslovnih odjemalcev.
Število menjav dobavitelja pri gospodinjskih odjemalcih je bilo največje januarja, v preostalih mesecih pa je bilo konstantno in ni pomembno odstopalo od mesečnega povprečja. Nekoliko izstopa le še november, pri čemer je povečano število takratnih menjav mogoče povezati z iztekom letnih zajamčenih cen iz akcije Zamenjaj in prihrani, pri čemer so aktivni odjemalci po izteku pogojev, ki so veljali v omenjeni akciji, izvedli menjavo dobavitelja. V letu 2018 sicer ni bilo odmevnejših akcij dobaviteljev, ki bi občutneje vplivali na število menjav.
Veliko živahnejše dogajanje pa je bilo lani zaznati pri poslovnih odjemalcih, pri čemer je bilo izpeljanih 14.308 menjav dobavitelja, kar je bilo skoraj za 15 odstotkov več kot leta 2017. Povečana aktivnost poslovnih odjemalcev je bila predvsem posledica večjega števila konkurenčnih ponudb dobaviteljev električne energije na maloprodajnem trgu. V Agenciji ob tem še ocenjujejo, da na trgu obstaja strukturno in po obsegu bolj ali manj stabilen delež aktivnih odjemalcev, ki menjajo dobavitelja vsako leto in aktivno iščejo najbolj ugodne prodajne pogoje za nakup energije. Ti odjemalci so potencial prihranka v okviru izvedenih menjav že dodobra izkoristili, zato se tudi njihova aktivnost zmanjšuje. Poleg tega je mogoče še sklepati, da se ozaveščenost odjemalcev o koristih menjave dobavitelja bistveno ne širi izven kroga teh aktivnih odjemalcev, kar je ključni vzrok za ohlajanje dinamike na zadevnem trgu, in to kljub široki in raznovrstni ponudbi, dodanih ugodnostih ob pridružitvi, različnih možnostih plačevanja in enostavnemu postopku menjave dobavitelja.
In kakšni naj bi bili potencialni letni prihranki ob menjavi dobavitelja? Če bi odjemalec, ki je bil v letu 2018 oskrbovan na podlagi najdražje ponudbe, izbral najcenejšo ponudbo na trgu, bi njegov potencialni prihranek v tem obdobju znašal med 81 in 116 evrov. V primerjavi z letom 2017 se je potencialni prihranek tako celo povečal, vendar pa ne na račun bolj konkurenčne ponudbe, ampak predvsem zaradi občutnega povečanja najdražje ponudbe na trgu in posledično večje cenovne razlike med najcenejšo in najdražjo ponudbo.