Energetika

Lani prevladovala fosilna goriva

Agencija za energijo je objavila preostalo sestavo proizvodnih virov za leto 2015.
Lani prevladovala fosilna goriva

Dobavitelji električne energije so svojim odjemalcem na računih, spletu in promocijskih gradivih namreč zavezani objavljati sestavo proizvodnih virov za proizvodnjo elektrike, ki jo je posamezni dobavitelj v preteklem koledarskem letu dobavil svojim odjemalcem. Te deleže morajo dobavitelji objaviti v obliki tabele, v kateri so deleži posameznih proizvodnih virov (premog in lignit, zemeljski plin, naftni derivati, jedrsko gorivo in obnovljivi viri) izraženi v odstotkih in v obliki tortnega grafikona. Dobavitelji morajo na računih, spletu in promocijskih gradivih objavljati podatke o vplivih na okolje v obliki količine izpustov škodljivih snovi v ozračje ter količine nastalih radioaktivnih odpadkov, ki so rezultat sestave proizvodnih virov posameznega dobavitelja. Omenjene podatke morajo dobavitelji objaviti na ravni celotnega podjetja in zajemajo vse odjemalce, ki jih posamezni dobavitelj oskrbuje z električno energijo. Kadar dobavitelj ponuja posebne proizvode električne energije, na primer »100-odstotno energijo iz sončnih elektrarn«, mora odjemalcem, ki kupujejo tak proizvod, navesti poleg sestave na ravni celotnega podjetja tudi sestavo, ki se nanaša na določeni proizvod električne energije.

Metodologijo določanja sestave proizvodnih virov in način njenega prikazovanja določa Akt o načinu določanja in prikazovanja deležev posameznih proizvodnih virov elektrike. Akt, ki velja od marca 2016, določa, da je deleže elektrike iz obnovljivih virov energije mogoče dokazovati le z razveljavitvijo potrdil o izvoru, medtem ko se deleži drugih virov dokazujejo prek nacionalne in evropske preostale sestave proizvodnih virov.

Iz podatkov agencije za energijo je razvidno, da je največji delež proizvodnje električne energije lani padel na fosilna goriva, in sicer je ta znašal 58,22 odstotka, od tega s 46,12 odstotka prevladujeta premog in lignit. Sledi jedrsko gorivo s 35,47-odstotnim deležem in obnovljivi viri s 6,30-odstotnim deležem. Med obnovljivimi viri prevladuje vodna energija s 3,13-odstotnim deležem, sledita pa ji vetrna energija z 0,53-odstotnim deležem in sončna energija 0,90-odstotnim deležem. 

Podatki kažejo, da je skupni odjem električne energije v Sloveniji, vključno z izgubami v prenosnem in distribucijskem omrežju in brez odjema črpalne elektrarne Avče, v letu 2015 znašal 13.528 GWh. Hkrati so v obdobju od 1. aprila 2015 do 31. marca 2016 slovenski dobavitelji električne energije na svoj račun ali na račun slovenskih odjemalcev električne energije razveljavili za 1077 GWh potrdil o izvoru. Prav tako so proizvajalci, ki so v letu 2015 prejemali podporo v obliki zagotovljenega odkupa proizvedene električne energije, skupaj proizvedli 159 GWh električne energije.

Po podatkih ARSO je slovenska elektroenergetika v letu 2015 v ozračje izpustila 4.410.613 ton CO2. V nacionalni preostali proizvodnji električne energije to predstavlja izpuste 0,588 kg CO2/kWh.































Polona Bahun
O avtorju