Elektro Celje Energija bo presegel zastavljene letne načrte. VIDEO
Elektro Celje Energija zaključuje prvo leto kot dobavitelj treh energentov: električne energije, zemeljskega plina in lesne biomase, pri čemer bodo letne načrte pri vseh treh segmentih dosegli. So pa plani za naslednje leto dokaj nezanesljivi, saj novi energetski zakon prinaša novosti, ki bodo vplivale tako na gospodinjstva, kot podjetja in poslovanje družbe.
Kot kaže bo leto 2013 za celjskega dobavitelja električne energije in drugih energentov uspešno, saj bo načrt 100 milijonov evrov prometa in pol milijona dobička presežen. Prodali bodo predvidoma 1,9 Twh električne energije, kar pomeni, da so uspeli povečati količine prodane električne energije za skoraj četrtino in to jih uvršča na visoko tretje mesto v državi. V letu 2012 so začeli s prodajo lesne biomase, letošnjega septembra pa še z zemeljskim plinom. Poslovanje družbe je stabilno, letos beležijo 25 % večji promet kot lani, stroške pa so kljub z manj zaposlenimi še znižali. So edini dobavitelj energije, ki po odcepitvi od matičnega podjetja povečuje tržni delež in količine prodane energije.
»Leto, ki se končuje, je bilo za nas naporno, a uspešno. Zadovoljni smo z rastjo tržnega deleža, s kondicijo, v kateri je podjetje in z izhodiščem za prihodnost. Uspešno nadaljujemo vključevanje novih energentov v ponudbo in postajamo verodostojen dobavitelj energentov za dom in podjetja po vsej Sloveniji,« je poslovanje predstavil direktor mag. Mitja Terče, ki je ob tem opozoril tudi na manj prijetno plat njihovega delovanja. Vsak dan jih namreč kliče več desetin kupcev, ker ne uspejo sproti plačati računov, ker so socialno ogroženi. Vsak mesec 15 odstotkov odjemalcev zamuja s plačili, število neplačnikov pa raste.
Oglejte si izjavo mag. Mitje Terčeta
Vpliv energetskega zakona na poslovanje v letu 2014
Energetski trg bo v kratkem poživil novi Energetski zakon, ki je že v fazi sprejemanja pri vladnih organih. Prinaša več sprememb, ki bodo vplivale na vse deležnike v procesu nakupa in prodaje energentov. S predlogom zakona v družbi niso najbolj zadovoljni: »Menim, da zakon preveč posega v svobodni trg in omejuje možnosti odločanja tako dobavitelju kot končnemu kupcu. Bojim se, da bomo zaradi slepega sledenja evropskim direktivam še dodatno obremenili gospodinjstva in gospodarstvo – za slednjega to pomeni novo veliko oviro na poti do okrevanja. Trenutno lahko kupec odloča le o eni tretjini cene, v prihodnje pa bo še manj,« je povedal Terče.
Poleg zaostrene konkurence, višjih nabavnih cen kot v tujini in recesijskega stanja gospodarstva se podjetje pripravlja tudi na nove zakonske določbe, ki narekujejo večji poudarek na varčevanju z energijo. Zakon prinaša povečanje stroškov za OVE in URE, pri čemer bodo po besedah Terčeta morali EKO skladu nakazati 1 milijon evrov, za katerega še ne vedo, kje ga bodo dobili. Posledice spremembe zakonodaje, ko bo lahko odjemalec zamenjal dobavitelja že po enem letu, po mnenju vodstva družbe takšno, da se bo število paketov zmanjšalo, cene pa bodo rasle. »Dobavitelj bo moral s svojimi sredstvi, dobljenimi iz višjih cen energije, zagotoviti enak učinek kot EKO sklad z njegovim prispevkom. Tako se pripravljamo na nove organizacijske in kadrovske spremembe, da bomo to lahko udejanjili v praksi,« je povedal Terče. Zaradi vsega naštetega se bodo morali v družbi bolj posvetiti izobraževanju in več narediti za nižjo porabo in URE.
Mag. Terče ni nenaklonjen povezovanju z drugimi prodajalci na slovenskem trgu, niti vstopu na tuje trge. »Tuji trgi so smiselni, saj so marže višje, povezovanje pa je nujno. Nekaj konkurentov mora biti, a zdaj jih je preveč. Tujce pa naš trg ne zanima, saj so dobički premajhni, je sklenil Terče, ki se je pohvalil tudi z dobro sprejeto mobilno aplikacijo ECE mobil, saj jo uporablja že skoraj 5000 lastnikov pametnih telefonov.
Vladimir Habjan