Kot pravijo v Holdingu Slovenske elektrarne, je skupina HSE v letu 2023 na vseh ključnih segmentih poslovala odlično. Poleg izjemne proizvodnje, ki so ji botrovale predvsem ugodne hidrološke razmere, so dobro izkoristili tudi ugodne razmere na evropskih energetskih trgih za prodajo lastne proizvodnje in trgovanje, hkrati pa jim je uspelo obvladati tudi proizvodnjo v Premogovniku Velenje. Tako je bil EBITDA skupine v letu 2023 rekorden in je znašal 643 milijonov evrov oziroma je bil za 143 milijonov evrov višji od sprva načrtovanega. Skupina HSE je tako poslovno leto 2023 zaključila s čistim dobičkom v višini 391 milijonov evrov, ki je prav tako bilo za kar 123 milijonov evrov več od prvotnih načrtov.
HSE je v letu 2023 zastavil tudi dolgoročno vizijo razvoja in cikel vlaganj v okolju prijazno proizvodnjo električne energije, pri čemer so v ospredju vlaganja v izgradnjo sončnih in vetrnih elektrarn, pretočnih in črpalnih hidroelektrarn, v izrabo geotermične energije, v vodikove tehnologije ter v inovativne produkte in rešitve, pri čemer sodelujejo tudi v različnih evropskih razvojnih projektih (vzpostavitev Severnojadranske vodikove doline, Farcroos in drugi). Na ravni skupine so sicer lani za naložbe namenili 74,8 milijona evrov.
V HSE ob tem še izpostavljajo, da je bila lani pomembna prelomnica tudi uspešno zaključen arbitražni postopek zoper Rudnik in Ter moelektrarno Ugljevik na arbitražnem tribunalu s sedežem v Beogradu, ki je po skoraj desetih letih odločil, da je družba Elektrogospodarstvo Slovenije (EGS-RI), ki jo je zastopal HSE, upravičena do izplačila 67 milijonov evrov nadomestila iz naslova nedobavljene električne energije iz Termoelektrarne Ugljevik v Republiki Srbski v obdobju od junija 2011 do decembra 2021 in več kot 58 milijonov evrov obresti. Poleg tega je HSE s 1. februarjem 2024 v imenu družbe EGS znova začel prevzemati tudi tretjino vse električne energije, ki jo proizvede TE Ugljevik.
V HSE pa so še posebej ponosni, da so jim dobri poslovni rezultati skupine HSE omogočili, da so lahko občuten del sredstev vrnili lokalnemu okolju oziroma namenili dobrodelnosti, pri čemer so še posebno pozornost namenili popoplavni obnovi Slovenije. Prizadetim območjem so tako donirali finančna sredstva za nakup opreme, potrebne za sanacijo škode, gradbeni material in zaščitno opremo. Zaposleni skupine HSE so se v velikem številu angažirali tudi kot prostovoljci na poplavljenih območjih, septembra pa so v HSE organizirali še dobrodelno akcijo, na kateri je 160 sodelavk in sodelavcev pomagalo pri sanaciji prizadetih objektov na območju Kamnika. Družba HSE Invest je z občino Medvode podpisala donacijsko pogodbo za projektiranje mostu, ki ga je v avgustovskih ujmah odnesla voda. Dobavitelja ECE in Energija plus pa sta 2.200 kupcem, ki so utrpeli škodo v poplavah, zagotovila nižjo ceno električne energije.
Uspešno in dobrodelno leto je HSE zaključil še z donacijo v višini milijon evrov v Sklad za odpravo posledic poplav, kar pomeni, da je Skupina HSE za popoplavno obnovo Slovenije lani skupaj prispevala več kot dva milijona evrov.