Energetika

Minister Vrtovec na izrednem zasedanju ministrov za energijo

Minister se je zavzel za diverzifikacijo dobaviteljev oskrbe in zmanjšanje uvozne odvisnosti od Rusije v prihodnje in sinhronizacijo ukrajinskega elektroenergetskega sistema z evropskim.

Minister Vrtovec na izrednem zasedanju ministrov za energijo

Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec se je v Bruslju udeležil izrednega zasedanja ministrov za energijo, ki je bilo sklicano z namenom razprave o trenutni situaciji na energetskem trgu v Evropi po invaziji ruskih sil na Ukrajino.

Tudi Slovenija se pridružuje francoskemu predsedstvu, Komisiji in drugim državam članicam v odločni obsodbi ruske invazije na Ukrajino in zahteva, da Rusija nemudoma umakne svojo vojsko iz Ukrajine, ustavi agresijo na suvereno državo in v celoti spoštuje ozemeljsko celovitost Ukrajine. Vrtovec pozdravlja hiter, odločen in enoten odziv Unije na nastalo situacijo in podpiramo tudi vsa prizadevanja Evropske komisije in držav članic, da naslovimo izzive, ki bi jih predstavljale morebitne motnje v oskrbi z energenti, ter vso potrebno pomoč, ki bi jo lahko ponudili Ukrajincem v smislu njihovih energetskih potreb. Minister je vesel, da je v Ukrajino že tudi prispela prva pomoč Slovenije, med drugim tudi dizelski generatorji, dodal pa je, da je ruska agresija proti Ukrajini nepovratno spremenila naše odnose z Rusijo, zaradi česar potrebujemo nadaljnjo diverzifikacijo dobaviteljev oskrbe in hitro zmanjšanje uvozne odvisnosti v prihodnje.

Minister je v nadaljevanju tudi odločno podprl čimprejšnjo sinhronizacijo ukrajinskega elektroenergetskega sistema z evropskim, za katero si prizadeva Evropska komisija na čelu s Kadri Simson: "Ukrajina je tudi na energetskem področju del Evrope,” je dejal minister. V povezavi z dodatnimi ukrepi EU in okrepljenim sodelovanjem med državami članicami za zagotovitev stabilne oskrbe je izpostavil, da bi morala Evropska komisija hitro predložiti uredbo, ki zavezuje vse upravljavce, da v pomladnih in poletnih mesecih napolnijo skladišča plina do največje zmogljivosti, da bomo naslednjo zimsko sezono začeli pripravljeni in s polnimi skladiščnimi zmogljivostmi. Prav tako bi morale države članice povečati svoja prizadevanja za pogajanja in čimprejšnje sprejetje sporazumov o solidarnostni pomoči pri oskrbi s plinom, ki nam bodo zagotovili nekaj varnostnega omrežja v primeru večjih motenj oskrbe.

 

Mare Bačnar
O avtorju