Energetika

Ministrstvo za obrambo si želi večje samooskrbe

Cilj projekta RESHUB je vzpostavitev mreže energetsko samozadostnih vozlišč po Sloveniji.
Ministrstvo za obrambo si želi večje samooskrbe
Ministrstvo za obrambo načrtuje v okviru vseevropskega projekta RESHUB vzpostaviti mrežo energetsko samozadostnih vozlišč, ki vključujejo obnovljive vire energije, pretvorbo energije in hranjenje energije v obliki vodika, proizvodnjo toplote in električne energije z gorivnimi celicami in električne ter vodikove polnilnice. Vozlišča, ki bodo postavljena v vojašnicah po Sloveniji, bodo zagotavljala večdnevno energetsko samozadostnost, pri čemer naj bi na lokalni ravni zagotovili energetsko oskrbo z obnovljivimi viri oziroma s pomočjo sončnih, vetrnih in malih hidroelektrarn, postavili pa naj bi tudi zalogovnike vodika. Projekt predvideva tudi možnost priklopa vozlišč na javno električno omrežje za potrebe uravnavanja konic ter podpira uporabo transportnih sredstev z električnim pogonom, ki delujejo na podlagi energije shranjene v baterijah ali vodiku kot pogonskemu sredstvu. 
S postavitvijo prvih petih vozlišč v vojašnicah po Sloveniji se predvideva zmanjšanje izpustov CO2 za 10.000 ton na leto. Hkrati bodo vozlišča zagotovila lokalno pridelavo in hranjenje energije za daljše časovno obdobje in s tem bistveno zmanjšala odvisnost od zunanjih virov energije ter s tem nudila lokalen neodvisen in zanesljiv vir energije v primeru naravnih nesreč in krize. Poleg tega naj bi zagotavljala tudi tehnološko osnovo za razvoj lokalnega zelenega javnega in zasebnega transporta. 
V evropskem prostoru projekt nudi tudi možnost povezovanja obrambnega in varnostnega sektorja v obliki vodikove avtoceste, ki omogoča razvoj energetsko neodvisnih logističnih vozlišč v podporo zelenim transportnim premikom zavezniške vojske.

Projekt je nastal v Ministrstvu za obrambo v okviru Posvetovalnega foruma za vzdržno energijo v obrambnem in varnostnem sektorju, ki ga je organizirala Evropska obrambna agencija EDA v sodelovanju z Generalnim direktoratom za energijo EU ter na podlagi projekta Brez-emisijskega koridorja v Sloveniji. Evropska komisije je v sklopu Sklada za strukturne spremembe navedeni projekt podprla s 310.000 evri. (bj)

povzeto po sporočilu za javnost
O avtorju