Energetika

Misija OSART leta 2017 v NEK

Pobuda za izvedbo misije Mednarodne agencije za atomsko energijo za pregled obratovalne varnosti v NEK.
Misija OSART leta 2017 v NEK

Vlada RS je pooblastila Upravo RS za jedrsko varnost, da povabi misijo OSART (Operational Safety Assessment Review Team) za pregled obratovalne varnosti, ki ga bo glede na razpoložljive zmogljivosti Mednarodne agencije za atomsko energijo (MAAE) opravila v Nuklearni elektrarni Krško (NEK) predvidoma v letu 2017. Misijo OSART organizira MAAE, ki je organizacija v sklopu Združenih narodov. Član MAAE je tudi Slovenija, zato mora formalne postopke, kakršen je vabilo take misije, odobriti Vlada RS. Uprava RS za jedrsko varnost (URSJV) mora Vladi poročati o ugotovitvah in podati poročilo misije OSART.

Kot nam je povedal direktor URSJV dr. Andrej Stritar, so dali pobudo za misijo na njihovi upravi. »Take misije niso nič nenavadnega, pravzaprav so rutinska zadeva. Najnovejši predlog evropske direktive o jedrski varnosti celo predvideva, da bo tovrstna misija nujna za vsak jedrski objekt enkrat na deset let. V naši jedrski elektrarni so bile že tri take misije in to leta 1984, 1993 in 2003. Poleg tovrstnih misij, znanih s kratico OSART, ki jih formalno povabi vlada, pa v NEK vsakih nekaj let pride tudi podobna misija v sklopu industrijskega združenja WANO. Slednje pa povabi nuklearka sama in državni organi v ta proces niso vpleteni.«

Po besedah Stritarja tovrstne misije nimajo neposredne zveze z remontom ali katerim koli konkretnim problemom. To so takoimenovane pregledovalne misije, ko pride 15-20 ekspertov iz tujine temeljito pregledati, kako dobro upravljavec objekta skrbi za jedrsko varnost. MAAE med pripravami povabi druge države, da predlagajo člane in potem naredi izbor na podlagi strokovnih referenc. Vsak član ekipe bo zadolžen za posamezno področje upravljanja elektrarne (npr. vodenje, vzdrževanje, usposabljanje, ipd.). Pregledal bo vse s tem povezane vidike in pripravil svoj del poročila ter morebitna priporočila. Vsi člani skupaj pa uskladijo in odobrijo celotno poročilo. Rezultat bo poročilo o skladnosti upravljanja objekta s standardi Mednarodne agencije za atomsko energijo. Bistvena bodo priporočila o tem, kaj bi se dalo še izboljšati. Temeljni namen tovrstnih misije je spodbujanje medsebojne izmenjave informacij in spodbujanje uvajanja izboljšav.

URSJV bo v imenu Vlade RS poslala uradno pismo na MAAE, med misijo pa nima neposredne vloge, po besedah Stritarja bodo z zanimanjem pričakali končno poročilo in na podlagi priporočil odločali, če bo treba kaj ukreniti. Glavna stranka oz. glavni gostitelj misije bo NEK. Članom misije bodo pokazali kar koli bodo želeli in jim pojasnili kar koli jih bo zanimalo.

Ker priprava take misije potrebuje svoj čas, je treba toliko časa vnaprej pripraviti zadeve. Poleg tega je prošenj za take misije na MAAE precej, zato so čakalne vrste tudi precej dolge. »Po predhodnem pogovoru s predstavniki MAAE smo ugotovili, da je leto 2017 za njih realno izvedljivo za našo misijo. Na naši strani pa bo NEK že letos deležna podobne misije zgoraj omenjenega industrijskega združenja WANO, do leta 2017 pa naj bi bilo tudi že v veliki meri izpeljani projekti nadgradnje varnosti,« je sklenil dr. Stritar. (vh)

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.