Energetika

Mladi za mlade

Peta letna konferenca mladih jedrskih strokovnjakov.
Mladi za mlade

Da na mladih svet stoji, dokazujejo mladi jedrski strokovnjaki združeni v Mreži mlade generacije (MMG) v sklopu Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije, ki so konec februarja organizirali že peto letno konferenco.

Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije (DJS) združuje znanstvene delavce in strokovnjake s področja miroljubne uporabe jedrske znanosti in tehnologije, ki v Sloveniji deluje od leta 1991. Dejavnost društva sloni na načelih izmenjave in izpopolnjevanja znanja in uporabe jedrske tehnologije v miroljubne namene ter v namene varstva okolja. Društvo je vpeto v Evropsko jedrsko društvo (ENS – European Nuclear Society), v okviru katerega deluje sekcija Young Generation Network, v Društvu jedrskih strokovnjakov Slovenije pa deluje sekcija društva Mreža mlade generacije.

Ko so mladi znanstveniki in raziskovalci na Institutu Jožefa Stefana pred leti ugotavljali, da premalo vedo, s čim vse se ukvarjajo, se je porodila ideja o skupni konferenci, kjer bi si predstavili, kaj vse počnejo in raziskujejo. Med glavnimi pobudniki, da niso bili več zaprti v svoje pisarne, je bil vodja odseka F8 za reaktorsko fiziko, doc. dr. Luka Snoj, mnogim mentor in profesor na Fakulteti za matematiko in fiziko (FMF). Tako je prišlo do prve in po petih letih že pete tovrstne letne konference. »Letos je bilo prvič, da je konferenca razširjena na celotno društvo jedrskih strokovnjakov, prej smo delovali le znotraj odseka F8 za reaktorsko fiziko. Želja organizatorjev je bila, da kolegom raziskovalcem, pa tudi industriji, predstavimo, kaj vse počnemo in dobimo tudi povratni odziv. Kajti dejstvo je, da lahko v svojih raziskovanjih tudi malce zatavamo. Hitro se je izkazalo, da je to dobra praksa, odzvali so se zunanji deležniki, dobili smo nove poslušalce in zadeva je stekla,« je povedal Bor Kos, član organizacijskega odbora, sicer pa mladi raziskovalec, doktorski študent na FMF, smer fizika, modul jedrska tehnika. Člani MMG so načeloma magistrski in doktorski študentje in mladi doktorji znanosti stari manj kot 35 let, tiste, ki so doktorirali pred kratkim pa običajno pozovejo na vabljena predavanja. Kot je povedal Kos, so bili udeleženci letošnje konference člani DJS, podjetja ZEL-EN, GEN energije in Uprave RS za jedrsko varnost. Odločili so se tudi, da bodo razširili teme tudi na sosednji odsek R4 (reaktorska tehnika). Na ta način se krepijo tudi povezave med Ljubljano in Krškim.

Kot je v svojem uvodnem pozdravu povedal prof. dr. Marko Čepin, predsednik DJS, društvo pozdravlja iniciative mladih jedrskih strokovnjakov in jih pri tem podpira, saj je »prenos znanja med starejšimi in mlajšimi generacijami pri tehnologijah, ki delujejo desetletja, in tistimi, ki se šele uveljavljajo, izjemno pomemben.« Konferenco je pozdravil tudi doc. dr. Tomaž Žagar, vodja službe za načrtovanje in nadzor v GEN energiji: »Jedrska energija ima številne pomembne prednosti pred drugimi viri energije oziroma tehnologijami za proizvodnjo elektrike in pomembno vlogo v nizkoogljični energetski mešanici prihodnosti. Kako uspešno bo to vlogo odigrala, pa je odvisno tudi od ljudi, ki na tem področju delamo - v industriji, znanstveno-raziskovalnih, izobraževalnih in drugih organizacijah - ter od naših odnosov sedaj in v prihodnosti z drugimi deležniki. Pri tem so še posebej pomembni predstavniki mlade jedrske generacije. Zagnani in predani mladi jedrski strokovnjaki so vse bolj opazna svetla točka na zemljevidu prihodnosti jedrske energije v Sloveniji. S svojim pridobljenim znanjem, inovativno raziskovalno usmerjenostjo, predvsem pa z neustavljivo željo po izmenjavi teh znanj, izkušenj in idej pošiljajo tako celotni jedrski skupnosti kot širšemu družbenemu okolju pomembno in pravo sporočilo: da se želijo povezovati in sodelovati ter na temeljih znanja in znanosti soustvarjati prihodnost zanesljive oskrbe z nizkoogljično energijo.«

Predavanja so razdelili v več tematskih sklopov, in sicer: TRIGA, raziskovalni reaktor, močnostni reaktorji, prenos toplote in snovi, fuzija in računske metode. Vseh predavateljev je bilo 18.

»Tematike konference so vrhunske, a še je prostor za napredek. Raziskovalne vsebine niso nekaj osnovnošolskega, smo v svetovnem vrhu. Teme, ki jih obdelujemo, niso samoumevne, tudi starejši, izkušenejši raziskovalci so bili nad njimi navdušeni. Poudaril bi še to, da smo imeli vabljeno predavanje dr. Vida Merljaka, ki je lep primer povezave med raziskovalno sfero in industrijo, konkretno NEK-om. Njegov doktorat je namreč aplikativen, tematika je nadgradnja metode, ki jo od začetka 90-ih let uporabljajo v NEK. Konferenca je torej tudi promocija jedrske energije, kjer pokažemo, da produciramo uporabna znanja, da se vidi naše znanje, ki ga ni treba kupovati in da smo zmožni postaviti še en blok,« je sklenil Kos.   

Izdali so lični zbornik, imajo pa tudi svojo spletno stran http://www.djs.si/mmg/kmjs2018/. Konferenco sta podprla DJS in NEK.

Video vsebina

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.