Energetika

Na jeseniški večstanovanjski stavbi prva sončna elektrarna

Objekt so pred dnevi odprli predstavnik lastnikov Brane Zajović, župan občine Jesenice Blaž Račič in predsednik uprave GEN-I dr. Robert Golob.
Na jeseniški večstanovanjski stavbi prva sončna elektrarna

Skupina GEN-I je hitro in učinkovito izkoristila nove možnosti za širitev lastne proizvodnje in porabe električne energije proizvedene iz sonca, ki jih je z Uredbo o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije omogočilo Ministrstvo za infrastrukturo.  

Uresničevanje projekta za izgradnjo prve sončne elektrarne GEN-I Sonce je potekalo pod vodstvom Roberta Jelenca. Elektrarna na večstanovanjski stavbi s 23 stanovanji na Jesenicah, z močjo 36,7 kW, bo letno proizvedla 37.000 kWh zelene električne energije. Na letni ravni bo znižala emisije ogljikovega dioksida za 17  ton, omogočila pa bo za dobrih 4.500 evrov letnih prihrankov pri rabi električne energije. Elektrarna je projektirana tako, da veliko večino proizvedene električne energije porabijo stanovalci sami, le manjši del pa se vrne v omrežje. 

Lastniki 36.400 evrov vredne naložbe, ki se bo v celoti povrnila v sedmih letih, bodo z lastno proizvodnjo pokrivali večino energetske potrebe v stavbi. 15,1 kW modulov je namenjenih uporabi za potrebe skupnih prostorov in toplotne postaje, preostalih 21,6 kW pa za porabo v vsakem od 23 stanovanj.

Stanovalci prepoznali prednosti samooskrbe

»Z uredbo o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije, je Ministrstvo za infrastrukturo omogočilo širitev zagotavljanja lastne proizvodnje in porabe električne energije proizvedene iz sonca. Z uvedbo skupinske samooskrbe so tudi odjemalci v večstanovanjskih stavbah dobili priložnost, da se izognejo prihodnjim podražitvam elektrike in lažje tudi sami pristopijo k zeleni transformaciji. Veseli smo, da so prav vsi stanovalci pristopili k temu projektu,« je na otvoritvi prve sončne elektrarne na večstanovanjski stavbi na Jesenicah poudaril predsednik uprave GEN-I dr. Robert Golob.

Skupina GEN-I si prizadeva, da bi družbi omogočila čim hitrejši prehod na zeleno energijo, njihovo poslanstvo pa je tudi zmanjševanje ogljičnega odtisa in skrb za dobrobit planeta. Doslej so zgradili že 700 sončnih elektrarn na enostanovanjskih objektih, ki so skupno proizvedli že več kot 5 GWh čiste in okolju prijazne zelene električne energije in prispevali k znižanju emisij ogljikovega dioksida za 2,5 milijona kg.

Čiste tehnologije se tudi na dolgi rok zelo izplačajo

V skupini GEN-I, kjer nadaljujejo z razvojem produktov, projektov in storitev, ki bodo omogočali zmanjšanje ogljičnega odtisa posameznikom in podjetjem, se veselijo podobnih projektov v prihodnje tudi po drugih slovenskih mestih. Če želimo zeleno prihodnost, čisto okolje in zmanjšanje vpliva globalnega segrevanja, se je po besedah dr. Goloba treba povezati v skupnost in uporabiti čiste tehnologije, ki so že dosegljive in se tudi na dolgi rok zelo izplačajo. 

Na otvoritvi omenjenega objekta je bil navzoč tudi mag. Hinko Šolinc z Direktorata za energijo. Kot je med drugim povedal, je trenutno v medresorskem usklajevanju nova uredba o samooskrbi z električno energijo, ki bo omogočila poenostavitev postopkov na tem področju. Tega se gotovo veselijo stanovalci, saj so se doslej prebijali skozi zapletene večmesečne postopke. Slednjim je priznanje izrazil župan Jesenic Blaž Račič in pohvalil njihovo složno odločitev za postavitev sončne elektrarne na večstanovanjski stavbi. Kot je dejal predstavnik lastnikov Brane Zajović, je bilo sicer zelo težko, na koncu pa so vendarle  uspeli prepričati vse stanovalce.