Energetika

Na obisku pri Nadi Vrzić

Nadine slike na svili so polne barv in življenja.

Nada Vrzič, inženir za pripravo gradenj, se na Elesu ukvarja s pridobivanjem dokumentacije in soglasij za pripravo gradnje daljnovodov. V prostem času se navdušeno ukvarja z upodabljanjem čudovitih motivov na svili. Ustvarja unikatne slike na svili in dizajnersko poslikavo rut, šalov, blazinic, zaves, ženskih oblačil in podobno. Enkratne stvaritve so energijsko zelo privlačne, polne barv in življenja; v prostor vnašajo posebna pozitivna občutja.  

Po besedah prof. dr. Mirka Jutrška, uglednega ocenjevalca likovnih del, je za slikarko Nado značilno, da so njeni izdelki uporabno-umetniškega značaja, polni sproščenega ustvarjalnega eksperimentiranja. Njen motivni svet je bogat in širok. Odraža njeno likovno razpoloženje, občutje sodobnosti, ki nastaja nekako v ciklusih. Najpogosteje slika abstraktne kompozicije, ki jih ima najraje, slika pa tudi stilizirane cvetove, dopolnjenje s sproščujočo domišljijo. Posebna značilnost njenih izdelkov so izrazite barve, ki zagotovo narede vsakdan bolj barvit in prijazen.  

Nada, na slikarski sceni si zelo ustvarjalna že od osemdesetih let prejšnjega stoletja, tvoje upodobitve na svili pa obiskovalce razstav privlačijo že dobrih dvajset let. Kdaj se je prvič pokazal tvoj talent za slikanje?  

Že v osnovni šoli pri likovnem pouku. Ker po osemletki nisem imela možnosti za likovno izobraževanje, sem najprej obiskovala in končala srednjo elektrotehniško šolo. Čeprav sem se zaposlila in imela kar precej službenih in drugih obveznosti, so me nenehno vznemirjale  mladostne želje po slikanju.  

Kdaj so se potem tvoje sanje uresničile?   

Leta 1983 sem na podlagi hčerkine črno-bele fotografije s svinčnikom narisala njen portret.  Takrat se je v meni  ponovno pojavil navdih po likovnem izobraževanju, da svoj talent razvijam z likovnim izobraževanjem. Tako sem se leta 1983 na Likovni akademiji v Ljubljani poglobila v osnove risanja in se začela ukvarjati s priložnostnim risanjem v prostem času.  

Pri katerih ustvarjalcih z likovnega področja si izpopolnjevala svoje slikarsko znanje?  

Na Likovni akademiji v Ljubljani sem pri prof. Avguštinu Novincu obiskovala intenzivne tečaje risanja. Nato sem šolanje nadaljevala na zasebni likovni šoli pri ljubljanskem slikarju Zmagu Modicu. Po končanem likovnem šolanju sem se navdušila za ustvarjanje slik na svili. 

Kaj je zate pri tovrstnem umetniškem ustvarjanju najpomembnejše?

Bistvena je sama zamisel določenega motiva, ki jo nekaj časa nosim v sebi, pozneje pa me nagiblje, da se v nekem trenutku spontano vključim v proces ustvarjanja - od ideje do končne izvedbe.  

Kaj ti osebno pomeni risanje na svili, kaj v bistvu sporočajo tvoje slike?  

Risanje na svili mi pomeni predvsem izražanje osebnih občutij, pričakovanj in hrepenenj. To mi v prostem času prinaša veliko sprostitev in zadovoljstvo. Živahna barvna kompozicija izraža pristna naravna in človeška občutja, kot so npr. veselje, radost in druga pozitivna razpoloženja. Vrsto let sem ustvarjala v akvarelni slikarski tehniki na svili, v zadnjih letih pa se posvečam predvsem slikanju v akrilni tehniki na platnu.  

Kaj želiš doseči s tovrstnimi upodobitvami? K čemu pravzaprav teži tvoj ustvarjalni duh?  

Želim, da se v nekem domačem ali poslovnem prostoru s pomočjo mojega dizajna slik na svilo čuti pozitivna energija in izboljša atmosfera. Doslednost mojega izražanja na svili je, da težišče kompozicije postavljam v težišče slikovne ploskve, ki ga izpolnim z barvami in poudarim s praznino. Svetlo povezujoče ozadje pa omogoča kontraste z obrisi, ki skupaj z uveljavljanjem barvne perspektive pomembno dopolnjujejo vtis potrebne prostorne zasnovanosti motivov. Takšna naravnanost in nagnjenost k harmoniji izvira iz notranjosti, iz srca.  

Na katerih samostojnih in skupinskih razstavah si doslej že predstavila svoje slike na svili?  

Omenila bi samostojne slikarske razstave v hotelu Lev (1996), v gostilni Pod gankom (1996). Zatem so sledile samostojne razstave v podjetjih IBE (1996), Lek (1997), Eles (1998), Geoplin (1998) in Iskra sistemi (1999). Samostojno razstavo sem imela tudi v galeriji Loterije Slovenije (2001). Zatem sem s slikami sodelovala na veleprodajnem sejmu daril Gift Show v Los Angelesu (2001). Leta 2001 sem imela razstavo v salonu pohištva Stilles v Ljubljani in v salonu Razgoršek v Mariboru. Leta 2002 sem razstavljala v galeriji Commerce v Ljubljani in v Galeriji Razgoršek v Ljubljani. Poleg tega sem sodelovala na štirih skupinskih razstavah, in sicer v Galeriji likovnih samorastnikov Ljubljana-Črnuče. Na vsaki razstavi sem predstavila približno 25 do 30 slik.    

Kakšen je bil odziv obiskovalcev razstav, kakšna so bila na splošno njihova mnenja?  

Dosedanje razstave so bile dobro obiskane. Pri obiskovalcih sem naletela na ugoden odziv in topel sprejem. Večina ljudi je bila navdušena nad kompozicijo barv, številni so se zanimali tudi za mojo tehniko ustvarjanja. To mi je bilo in mi je še vedno v veliko spodbudo.  

In kakšni so tvoji slikarski načrti za letošnje leto, če za zaključek najinega pogovora lahko še nekoliko odgrneš tančico ustvarjalnih zamisli?  

Trenutno pripravljam razstavo slik v akrilu na platnu nekje Ljubljani, kjer še iščem primerno lokacijo. Kot poseben izziv pa bi omenila slikanje ikon. Osebna želja je, da bi se tega lotila na poseben način, v akrilni tehniki slikanja na platnu.