Ministrstvo za infrastrukturo je 27. maja pripravilo prvo delavnico v okviru posvetovalnega procesa priprave novega Energetskega koncepta Slovenije, še tri pa naj bi bile jeseni.
Na delavnici je sodelovalo 37 predstavnikov ključnih deležnikov s področja energetike in organizacij, osrednja pozornost pa je bila namenjena razpravi o virih energije za trajnostno oskrbo Slovenije. Kot je na dogodku uvodoma poudaril Danijel Levičar, generalni direktor Direktorata za energijo, so v postopku javne razprave, ki je trajala do 30. septembra lani, na podlagi prejetih stališč, pripomb in komentarjev identificirali ključne strateške dileme. V zvezi s temi dilemami zdaj želijo pri oblikovanju Energetskega koncepta Slovenije z deležniki izvesti podrobnejšo, argumentirano razpravo, ki naj temelji na dejstvih in številkah. Med ključnimi strateškimi dilemami pa je po njegovih besedah na prvem mestu vprašanje virov energije za trajnostno oskrbo Slovenije, in sicer, kateri viri so v Sloveniji razpoložljivi in sprejemljivi ter v kakšni energijski mešanici jih prepoznavamo za prihodnjo, trajnostno oskrbo Slovenije z energijo.
Pomen kriterijev izbora virov energije je v nadaljevanju uvodnega dela izpostavil tudi dr. Franc Žlahtič, predstavnik Sveta za energetiko SAZU. Omenil je, da se stališče Sveta v zvezi z razvojem virov energije med drugim osredotoča na potrebo po realni oceni potencialov obnovljivih virov energije ter na upoštevanje tehnično-ekonomskih, ekoloških in socioloških vidikov učinkovite rabe energije. »V Sloveniji bomo sposobni slediti gospodarskemu razvoju v EU in dosegati višjo dodano vrednost le, če bomo zmanjšali energetsko intenzivnost in porabo energije na enoto produkta, kjer zaostajamo za razvitimi državami,« je poudaril dr. Žlahtič in zaključil z opozorilom glede pomanjkanja kakovostnih kadrov na področju tehnike in še posebej energetike: »Brez ustreznih kadrov področje energetike ne more zaživeti in biti ustrezno urejeno.«
V zaključku uvodnega dela je Urška Dolinšek, podsekretarka na Ministrstvu za infrastrukturo, povzela glavne poudarke, ki so jih zainteresirani deležniki v zvezi z viri energije izrazili v času javne razprave o strateških usmeritvah Energetskega koncepta Slovenije. Izpostavila je, da so na ministrstvu na to temo prejeli veliko poglobljenih komentarjev z dodatnimi gradivi, kar jim bo omogočalo kakovostno načrtovanje in izvedbo projekta priprave Energetskega koncepta Slovenije v naslednjih fazah. »Izziv je, ker zajema veliko komentarjev s strani poslovnih subjektov, odločevalcev in nevladnih organizacij diametralno nasprotujoče poglede. Vsem pa je skupno pričakovanje, da zagotovimo enakopravno obravnavo vseh virov energije. To želimo tudi mi, zato je to eno glavnih izhodišč pri pripravi in vodenju celotnega procesa priprave Energetskega koncepta Slovenije in s tem tudi današnje interaktivne razprave,« je zaključila Dolinškova.
V nadaljevanju dneva so udeleženci delavnice soočali svoje poglede na primarne vire energije za oskrbo Slovenije do leta 2035 oziroma 2055. V prvem delu so po tematskih omizjih za posamezne vire energije opredelili njihove prednosti in zadržke v luči treh kriterijev (podnebna sprejemljivost, konkurenčnost in zanesljivost), v drugem pa so glede na navedene kriterije tudi kvantitativno ocenili optimalne deleže primarnih virov energije za oskrbo Slovenije leta 2035 oziroma 2055.
Ob predstavitvah zaključkov po tematskih omizjih se je odprla razprava o ključnih vprašanjih, kot so ustreznost navedenih kriterijev presojanja sprejemljivosti virov energije, pomen razpoložljive infrastrukture oziroma razvoja infrastrukture za oskrbo z energijo, pomen strokovnih podlag za oceno prihodnjega povpraševanja po energiji ter izzivi medgeneracijske solidarnosti oziroma odgovornosti do prihodnjih generacij, na katere bodo vplivale odločitve, ki jih o energetski prihodnosti sprejemamo danes.
Ob zaključku dogodka je Danijel Levičar poudaril, da bodo jeseni sledile še predvidoma tri interaktivne delavnice o drugih strateških dilemah energetske prihodnosti Slovenije. Rezultati teh delavnic pa bodo skupaj s strokovnimi podlagami za pripravo Energetskega koncepta Slovenije, uporabljeni pri pripravi osnutka Energetskega koncepta Slovenije, ki naj bi ga predvidoma sprejemali prihodnje leto.