Kord Smith, profesor jedrskih znanosti in tehnike na slovitem MIT in najvplivnejši reaktorski fizik zadnjih 30 let na obisku v TRIGA na IJS.
S temi besedami je Kord Smith, profesor jedrskih znanosti in tehnike na slovitem MIT in najvplivnejši reaktorski fizik zadnjih 30 let, opisal reaktor TRIGA na IJS. Profesorja Kord Smith in Benoit Forget z MIT sta reaktor TRIGA obiskala skupaj s svojimi osmimi izbranimi študenti z namenom, da se študenti in raziskovalci z MIT spoznajo z eksperimenti reaktorske fizike, jih naredijo in rezultate pozneje uporabijo za preveritev njihov simulacijskih orodij. Simulacijska orodja, ki jih razvijajo na MIT, so namreč ena od najnaprednejših simulacijskih orodij za napovedovanje pojavov jedrskih reaktorjev na svetu. Pri razvoju tesno sodelujejo z ameriško industrijo in imajo dostop do najmočnejših računalnikov v ZDA, mi pa v sodelovanju z MIT dobimo dostop do njihovih znanj in orodij, s čimer oboji pridobimo.
S profesorjem Kordom Smithom sva se prvič srečala leta 2014 v Kjotu na največji konferenci s področja reaktorske fizike, kjer je on predstavil izobraževalni program reaktorske fizike na MIT, jaz pa najnovejše praktične vaje iz eksperimentalne reaktorske fizike. Te smo razvili na podlagi eksperimentalne opreme, ki je ostala od eksperimentov, ki smo jih nedavno izvedli s kolegi s francoskega komisariata za jedrsko in alternativne energije (CEA Le Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives). Profesor Smith je bil navdušen nad našimi eksperimenti za študente, saj česa podobnega še ni videl na nobenem reaktorju. Tri leta pozneje je nekaj od teh eksperimentov postalo svetovnih referenčnih eksperimentov, ki se uporabljajo za eksperimentalno preveritev naprednih računskih metod. Ravno razvoj naprednih računskih metod za simulacijo jedrskih reaktorjev je področje, ki ga že desetletja proučuje in razvija profesor Smith. Ker vsaka računska metoda potrebuje preveritev z eksperimenti, se je povezava med nama vzpostavila naravno. Poleg tega danes eksperimenti postajajo vedno dražji in težko dostopni, zaradi česar se mnogi raziskovalci posvetijo izključno računalniškim simulacijam realnosti, ki pa so vedno le simulacije oziroma približek realnosti. Koristno je, da teoretični raziskovalci, ki modelirajo eksperimente, te spoznajo oziroma jih včasih naredijo in obratno. Iz tega se je razvila ideja, da bi organiziral kratek, intenziven tečaj iz eksperimentalne reaktorske fizike na našem reaktorju TRIGA. Konec marca 2018 smo idejo uresničili. Želimo si, da bodo v prihodnje takšni tečaji organizirani vsako leto in da bo izmenjava obojestranska, torej, da bodo tudi naši raziskovalci redno obiskovali MIT ter se tam strokovno in znanstveno izpopolnjevali.
Dejstvo, da ameriški raziskovalci pridejo na našo TRIGO in ne na katerega od mnogih drugih raziskovalnih reaktorjev na svetu, je posebno priznanje slovenski jedrski stroki, raziskovalcem na področju reaktorske fizike ter ne nazadnje tudi skrbnim in spretnim operaterjem reaktorja. Hkrati je to dokaz, da je slovenska reaktorska fizika v svetovnem vrhu in da trendom ne le sledimo, ampak jih tudi ustvarjamo.
Dejstvo, da ameriški raziskovalci pridejo na našo TRIGO in ne na katerega od mnogih drugih raziskovalnih reaktorjev na svetu, je posebno priznanje slovenski jedrski stroki, raziskovalcem na področju reaktorske fizike ter ne nazadnje tudi skrbnim in spretnim operaterjem reaktorja.
Besedilo: doc. dr. Luka Snoj, Odsek za reaktorsko fiziko, IJS