Po podatkih Eurostata so bile povprečne cene električne energije za gospodinjstva v Evropski uniji v prvi polovici leta 2019 v primerjavi z enakim obdobjem v letu 2018 nekoliko višje, in sicer je bilo treba za 100 kWh lani v povprečju odšteti evro več, namesto 20 torej 21 evrov za 100 kWh električne energije. Zanimiv je tudi podatek o deležu davkov in dajatev v končni ceni električne energije, ki se po posameznih državah precej razlikuje, v povprečju pa je znašal visokih 37 odstotkov.
Najdražjo električno energijo sicer še naprej plačujejo Nemci (30,9 evra za 100 kWh), sledijo jim Danci (29,8 evra) in Belgijci (28,4 evra). Na drugi strani lestvice, kjer so razvrščene države z najnižjimi cenami električne energije, pa je na najvišjem mestu Bolgarija (9,9 evra za 100 kWh), sledita pa ji Madžarska (11,2 evra) in Litva (12,5 evra). V slednji so sicer v obdobju med prvim polletjem 2018 in prvim polletjem 2019 cene elektriki za gospodinjstva dvignili za 14,4 odstotka, je pa kljub temu ostala med državami z najugodnejšimi cenami električne energije za gospodinjstva. Največji cenovni skok je bil v navedenem obdobju sicer zabeležen na Nizozemskem, kjer so se cene električne energije za gospodinjstva dvignile kar za dobro petino (20,3 odstotka), najvišjega znižanja pa so bila deležna gospodinjstva na Danskem (za 4,3 odstotka) in Portugalskem (za 4,1 odstotka).
Cene zemeljskega plina so bile v obravnavanem obdobju bolj stabilne, in so v prvi polovici leta 2019 ostale na ravni 6 evrov za 100 kWh, pri čemer so morali zanj največ odšteti Švedi (11,8 evra), Nizozemci (9,2 evra) in Danci (8,6 evra). Najnižje cene zemeljskega plina pa naj bi v prvi polovici minulega leta imela na Madžarskem in v Romuniji ( 3,5 evra za 100 kWh) ter v sosednji Hrvaški (3,8 evra).
Za realnejšo sliko o dejanski višini cene električne energije in plina bi sicer morali vključiti še podatke o kupni moči po posameznih državah, saj samo razmerje cen med evropskimi državami ne odraža dejanskega stanja oziroma ne pove veliko o tem, koliko kilovatnih ur električne energije ali plina si lahko v resnici za povprečno plačo privoščijo gospodinjstva v posameznih državah.