Energetika

Največji premik na ravni občinskih prometnih politik

Izšel je zbornik dobrih praks Trajnostna mobilnost v praksi.
Največji premik na ravni občinskih prometnih politik

Z njim želijo avtorji in partnerji istoimenskega projekta različnim ciljnim skupinam prikazati, da so že mnogi ukrepi trajnostne mobilnosti že izvedeni in da jih lahko z nekaj prilagoditvami prenesemo v druga mesta, vasi in občine.

Zbornik vključuje tako ukrepe, ki spodbujajo trajnostno mobilnost v mestih, kot tiste, ki zmanjšujejo rabo avtomobilov na podeželju, v turističnih krajih in pri organizaciji dogodkov. Opisani primeri so večinoma iz slovenskih občin, nekaj idej pa so avtorji našli tudi v bližnjih državah (v Avstriji, Italiji, Franciji). Med občinami je zbornik že požel veliko zanimanja, saj s pripravo celostnih prometnih strategij mnoge med njimi iščejo napredne rešitve na področju prometa.

Kljub temu da je Slovenija v zadnjih letih napravila opazen napredek k povečanju energetske učinkovitosti na številnih področjih, je na področju mobilnosti uspeh neznaten. To se kaže v številnih kazalcih trajnostne mobilnosti, zaradi česar Slovenci sodimo med najbolj motorizirane narode v Evropi, saj kar 86 odstotkov kopnih poti opravimo z avtomobilom, kar nas uvršča na tretje mesto v EU.

Osnovni cilj trajnostne mobilnosti je zadovoljiti potrebe vseh ljudi po mobilnosti in obenem zmanjšati promet, s tem pa tudi onesnaževanje, emisije toplogrednih plinov in porabo energije. Trajnostna mobilnost je tista, ki je hkrati okoljsko sprejemljiva, socialno pravična in spodbuja razvoj gospodarstva. Ob enakih učinkih so skupni stroški nižji, manjši pa so tudi stranski učinki, tveganja in poraba naravnih virov. Trajnostni mobilnosti bi lahko rekli tudi učinkovitejša mobilnost. S tem pridobimo vsi, tako posamezniki, ki si znižamo stroške in povečamo kakovost življenja, kot širša skupnost, ki si prav tako zmanjša kratkoročne in dolgoročne stroške, omogoči višjo kakovost bivanja, ne da bi s tem ogrozila možnosti prihodnjih generacij.

Očitne prednosti za širšo skupnost so vzrok za vse odločnejše usmerjanje k trajnostni mobilnosti na vseh ravneh upravljanja, od globalne do lokalne. Zaradi ustaljenih načinov delovanja gospodarstva, institucij in posameznikov pa to ni lahka naloga. Pomemben premik se pri nas trenutno dogaja na ravni občinskih prometnih politik. Eden največjih izzivov za pripravljavce in izvajalce novih strategij bo gotovo ozaveščanje prebivalcev in lokalnih odločevalcev o možnostih, ki so na voljo. Čeprav se lahko o ciljih razmeroma široko strinjamo, pa je pomanjkanje vsakdanjih praktičnih izkušenj s konkretnimi ukrepi trajnostne mobilnosti lahko resna ovira za njihovo širšo uporabo.

Prav to je namen pričujočega kataloga. Mnogi izmed uspešnih ukrepov so namreč že izvedeni tudi pri nas ali v naši bližini, a pogosto širši javnosti niso dobro poznani.

Zbornik si lahko ogledate na: www.focus.si  

Polona Bahun
O avtorju