Energetika

Napovedana prizadevanja za podnebno nevtralno Evropo do 2050

Novoizvoljena predsednica evropske komisije je med prednostne naloge postavila prizadevanja za ohranitev zdravega planeta, pri čemer naj bi Evropa bila zgled drugim.
Napovedana prizadevanja za podnebno nevtralno Evropo do 2050
Predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen je v svojem nagovoru evropskim poslancem pred izvolitvijo predstavila poglavitne cilje v naslednjem mandatu, pri čemer je v ospredje postavila tudi nadaljnja prizadevanja za ohranitev planeta in zmanjšanje izpustov CO2. Kot je dejala, si želi, da bi Evropa do leta 2050 postala prva podnebno nevtralna celina, kar pa bo od vseh članic zahtevalo še ostrejše ukrepe, saj po njenem mnenju postavljeni cilj zmanjšanja izpustov za 40 odstotkov do leta 2030 ne bo dovolj in ga bo treba povečati na vsaj 50 ali celo 55 odstotkov. Pri tem si bo EU še naprej prizadevala, da bi ji čim prej sledile tudi druge države, saj so podnebne spremembe globalni problem in jih lahko učinkovito zmanjšamo le skupaj. Kot je dejala, bo za dosego podnebnih ciljev jeseni predlagala sprejem posebnega dokumenta Green Deal for Europe ter tudi sprejem evropskega podnebnega zakona, ki bo uzakonil cilje do leta 2050.

Ker bodo za dosego teh ciljev potrebna tudi velika vlaganja, naj bi izoblikovali trajnostni investicijski načrt ter del Evropske investicijske banke spremenili v podnebno banko, s čimer naj bi v naslednjem desetletju omogočili za kar trilijon evrov investicij. "Čakajo nas velike spremembe, k doseganju ciljev pa bodo morali prispevati vsi sektorji, tudi letalski in ladijski transport, predvsem pa bomo morali vsi skupaj spremeniti dosedanji način potovanja in življenja,"je dejala von der Leyen. Napovedala je tudi uvedbo posebnega davka na izpuste, saj mora biti cena za onesnaževanje takšna, da nas bo prisilila v spremembo obnašanja. Na ravni EU naj bi sicer ustanovili tudi poseben tranzicijski sklad, ki naj bi pomagala manj razvitim regijam k doseganju skupnih ciljev.
Ursula von der Leyen je ob tem še poudarila, da teh zelo ambicioznih ciljev ne bo mogoče doseči brez podpore močnega gospodarstva, zato naj bi v prihodnje še okrepili ukrepe v prid podpori srednje in majhnih podjetij, ki so hrbtenica evropske ekonomije.

Brane Janjič
O avtorju