Energetika

Nov nemški zakon o obnovljivih virih dobil zeleno luč

Evropska komisija je sporočila, da nov nemški zakon o obnovljivih virih energije ni v nasprotju z zakonodajo o državnih pomočeh.
Nov nemški zakon o obnovljivih virih dobil zeleno luč
Nemčija je konec leta 2013 zastavila prenovo zakona o obnovljivih virih energije s ciljem zagotovitve nadaljnjega razvoja obnovljivih virov energije in ga letošnje poletje, le po dobrih petih mesecih priprav, že poslala v proučitev tudi  Evropski komisiji. Bistveni novosti novega zakona sta delna razbremenitev energetsko intenzivnih podjetij, katerim naj bi se dajatve za podporo obnovljivim virom energije precej znižale, in postopno vključevanje proizvodnih virov na obnovljive vire na energetski trg. Tako naj bi proizvajalci električne energije iz obnovljivih virov bili po novem prisiljeni prodajati električno energijo na trgu, pri čemer pa naj bi bili še vedno deležni dodatnih ugodnosti v obliki določenih tržnih premij. Do konca leta 2016 bodo te premije administrativno določene na osnovi posebnega ključa, pri čemer naj bi za večje sončne elektrarne poskusno izpeljali  zbiranje ponudb. Na osnovi zbranih ponudb bodo potem določili višino premij in način dodelitve pomoči med udeleženci razpisa. Tak način oziroma zbiranje ponudb naj bi v letu 2017 razširili na vse obnovljive vire oziroma proizvodnjo iz vseh večjih elektrarn, pri čemer pa bo potrebno izdelati tudi nov podrobnejši zakon, ki bo opredeljeval ključne elemente takšnih postopkov. Manjšim elektrarnam z močjo pod 100 kW  ne bo treba na trg in bodo lahko deležne določenih obratovalnih podpor še tudi po letu 2016, pri čemer pa je obdobje nudenja podpor omejeno na deset let.
Za sredstva iz preoblikovanega nemškega podpornega sklada se bodo sicer lahko potegovali tudi proizvajalci zunaj nemških meja oziroma iz drugih evropskih držav, pri čemer naj bi jim bilo na voljo do 5 odstotkov razpisanih zmogljivosti. Za udeležbo na razpisih pa bodo morali imeti z Nemčijo sklenjene posebne sporazume o dobavi električne energije, ta energija pa se bo tudi štela kot del energije, ki naj bi Nemčiji zagotovila uresničitev zastavljenih energetskih ciljev. Lani je Nemčija iz obnovljivih virov zagotovila že 25 odstotkov vse potrebne električne energije, do leta 2025 pa naj bi ta delež povečali na 40 do 45 odstotkov in do leta 2035 na 60 odstotkov.
Evropska komisija je ob novem nemškem zakonu o obnovljivih virih poudarila, da nemške smernice in napovedane spremembe podporne sheme pomenijo pomemben korak v smeri vključitve obnovljivih virov na energetski trg, kar naj bi v srednjeročnem obdobju vendarle pripeljalo do nižjih cen za odjemalce. Pozdravila pa je tudi napoved, da bodo lahko na nemških razpisih sodelovali tudi proizvajalci iz drugih evropskih držav,kar naj bi pripeljalo do okrepitve notranjega evropskega energetskega trga. Nov nemški zakon o obnovljivih virih energije naj bi bil tudi drugače skladen s smernicami EU, po katerih naj bi v letu 2017 začeli na ravni EU izvajati javne natečaja za financiranje obnovljivih virov energije po tržnih načelih, pri čemer naj bi le še manjši del projektov bil upravičen do državnih pomoči oziroma subvencij. (bj)
Brane Janjič
O avtorju