Na Planini v Kranju so danes odprli prenovljeno kotlovnico, ki omogoča sodoben način pridobivanja energije in cenejše ogrevanje za stanovalce soseske.
Projekt celovite prenove daljinskega ogrevanja soseske Planina vključuje tudi izgradnjo soproizvodnje toplote in električne energije (SPTE) in predstavlja enega največjih energetskih projektov na območju Gorenjske. Poleg tega so izvedli še modernizacijo toplotnih postaj in optimizacijo vročevodnega omrežja in zamenjavo dveh kotlov. S tem je kotlovnica Planina postala sodobna kotlovnica, opremljena z napravami najnovejše tehnologije s stališča optimalne, predvsem pa racionalnejše proizvodnje in distribucije toplote ter njenega vodenja in upravljanja.
Investitor projekta je družba Soenergetika, ki so jo ustanovile družbe Elektro Gorenjska (kasneje so se v projekt vključile Gorenjske elektrarne), HSE, Domplan in Petrol. Projekt je bil dokončan v dobrih dveh letih od podpisa pogodbe, vrednost celotne investicije je znašala dobrih 5,8 milijona evrov, od tega je bilo štiri milijone namenjenih za izgradnjo SPTE. Projekt predstavlja tudi primer odličnega sodelovanja med investitorji, upravljalcem, Mestno občino Kranj in civilno iniciativo Ogrevanje za Planino, ki je bila tudi pobudnik projekta. Prenovljena kotlovnica stanovalcem soseske Planina prinaša 24 odstotkov nižje stroške ogrevanja, ki bodo obračunani kot popust pri letnih stroških ogrevanja v višini 250 tisoč evrov. Projekt pa ima tudi velike okoljske učinke, saj se bodo izpusti CO2 zmanjšali za 12 tisoč ton letno.
Po besedah predsednika uprave Elektro Gorenjska mag. Bojana Luskovca so partnerski projekti, usmerjenost v inovativnost in razvoj, spodbujanje učinkovite rabe energije in iskanje novih priložnosti sodelovanja v korist njihovih odjemalcev ter okolja tiste aktivnosti, ki se jim družba danes najbolj posveča in se jim bo tudi v prihodnje.
Kot je ob tej priložnosti dejal direktor Gorenjskih elektrarn Aleš Ažman, je soseska Planina s tem projektom pridobila eno najmodernejših kotlovnic daljinskega ogrevanja v slovenskem prostoru, saj omogoča veliko zanesljivost obratovanja ob bistveno nižjih stroških in minimalnemu vplivu na okolje. Gre za trenutno največji njihov projekt, skupna predvidena letna količina proizvedene energije pa znaša 21,7 milijona kW/h, kar zadošča za oskrbo 5400 gospodinjstev. Sama investicija v SPTE naj bi se povrnila v šestih letih. S tovrstnimi projekti Gorenjske elektrarne utrjujejo pomembno vlogo na področju proizvodnje električne energije iz OVE v slovenskem prostoru.
Generalni direktor HSE mag. Matjaž Janežič je poudaril, da se je HSE v ta projekt vključil, ker verjamejo, da so tovrstni projekti učinkovite rabe energije tisti, ki bodo slovensko energetiko spravili na višji tehnološki, tehnični in ekonomski nivo. Pomemben dejavnik, zaradi katerega so se odločili sodelovati pri projektu pa je bil tudi to, da pri njem sodelujejo vsa večja energetska podjetja z izkušnjami na podobnih projektih.
Projekt pa bo zaradi vseh svojih pozitivnih učinkov prispeval tudi pomemben delež k izpolnjevanju okoljskih zavez Slovenije. (pb)