V prvih šestih letošnjih mesecih so slovenski odjemalci iz prenosnega omrežja prevzeli 6,3 TWh električne energije, kar je bilo za 0,3 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju.
Letošnji manjši mesečni odjem neposrednih odjemalcev se odraža tudi v skupnih polletnih rezultatih, saj so slovenski odjemalci iz prenosnega omrežja od začetka leta do konca junija skupno prevzeli 6 milijard 318,9 milijona kilovatnih ur, kar je bilo le za 0,3 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju in hkrati za 0,6 odstotka pod bilančnimi pričakovanji.
Odjem električne energije v omenjenem obdobju je bil manjši od lanskega le pri neposrednih odjemalcih, ki so skupno prevzeli milijardo 29,3 milijona kilovatnih ur oziroma za 5,6 odstotka manj električne energije kot v primerjalnem obdobju lani, medtem, ko je bil odjem distribucijskih podjetij s prevzetimi 5 milijardami 104,4 milijona kilovatnih ur v tem času za 1,5 odstotka večji od lanskega. V primerjavi z lanskim prvim polletjem se je povečal tudi odjem naše edine črpalne elektrarne Avče, ki je s prevzetimi 185,3 milijona kilovatnih ur lanske primerjalne rezultate presegla za 2,8 odstotka.
Zanimiva je tudi primerjava odjema v primerjavi s prvotnimi bilančnimi napovedmi, pri čemer so neposredni odjemalci za njimi zaostali za 2,7 odstotka, manjši od pričakovanega pa je bil tudi odjem ČHE Avče, in sicer kar za petino. Odjem distribucijskih podjetij pa je prvotne bilančen napovedi presegel za 0,8 odstotka.
Drugače smo v prvih šestih letošnjih mesecih iz sosednjih elektroenergetskih sistemov prevzeli 4 milijarde 209,7 milijona kilovatnih ur električne energije (za 11,7 odstotka manj kot lani), v tujino pa izvozili za 4 milijarde 848,7 milijona kilovatnih ur (za 12,8 odstotka več).