Energetika

Odprta največja sončna elektrarna na javni ustanovi na Gorenjskem

Danes je bila namenu uradno predana nova sončna elektrarna na strehah osnovne šole Šenčur.
Odprta največja sončna elektrarna na javni ustanovi na Gorenjskem

Investitor nove sočne elektrarne z nazivno močjo 241,41 kWp, ki se razprostira kar na treh strehah osnovne šole in na dveh strehah športne dvorane v Šenčurju, je družba Gorenjske elektrarne. Vrednost investicije je znaša 500 tisoč evrov in se bo investitorju povrnila v približno osmih letih. Sončna elektrarna bo letno proizvedla več kot 252 tisoč kilovatnih ur električne energije, kar zadošča za letne potrebe 70 gospodinjstev. Pomembni so tudi okoljski prihranki, ki znašajo 126,137 ton emisij CO2 oziroma 302,7 ton premoga letno. Sončna elektrarna je z obratovanjem sicer začela decembra 2011, uradno pa jo je investitor predal namenu ob občinskem prazniku občine Šenčur.

Gorenjske elektrarne s tem projektom nadaljujejo gradnjo sončnih elektrarn v skladu z zastavljenimi smernicami in strategijo pridobivanja elektrike iz obnovljivih virov. Do danes imajo postavljenih že dvanajst sončnih elektrarn, v katerih letno proizvedejo več kot 1,5 milijona kilovatnih ur električne energije. V letošnjem letu imajo v načrtu postaviti nove sončne elektrarne, in sicer 1,5 megavata inštalirane moči.

Energija sonca je korak naprej v zadovoljevanju naraščajočih potreb sodobne družbe po električni energiji in kot je na otvoritvi povedal direktor Gorenjskih elektrarn Aleš Ažman, je cilj Slovenije, da bi do leta 2020 pet odstotkov potreb po električni energiji proizvedli v sončnih elektrarnah. Po njegovih besedah je njihovo poslanstvo, da kot proizvajalec električne energije veliko delajo tudi na področju izobraževanja, predvsem mlajših uporabnikov, jih pomagajo učiti o koristnosti teh virov in tako privzgajati okoljsko osveščenost. To je bil tudi eden od ciljev sodelovanja Gorenjskih elektrarn z osnovno šolo Šenčur.

Predsednik uprave Elektro Gorenjska mag. Bojan Luskovec je poudaril, da je zelo pomembno, da distribucijska podjetja skrbijo za ustrezna investicijska vlaganja v elektroenergetsko infrastrukturo. Le zanesljivo delovanje omrežja, predvsem pa njegova ustrezna nadgradnja ob sočasni uporabi novih storitev, kot so tudi napredni načini merjenja, bodo pripomogli k uspešno realiziranim projektom in k zadovoljstvu uporabnikom tudi v prihodnje.

Župan Občine Šenčur Miro Kozelj pa je ob tej priložnosti povedal, da se s postavitvijo sončne elektrarne na strehah osnovne šole Šenčur občina Šenčur pridružuje tistim, vse bolj številnim občinam, ki na ta način kažejo svojo ekološko osveščenost. Koriščenje sončne energije je eden od najpomembnejših načinov energetske preskrbe človeštva, ki zagotavlja energijo brez vsakršnega onesnaževanja okolja. Nova sončna elektrarna je, poleg povedanega, dober vzgled vsem lastnikom tistih objektov v občini, ki so po svoji velikosti in legi primerni za postavitev tovrstnih central. Dober zgled pa je najboljša reklama, je še dejal župan. (pb)

Polona Bahun
O avtorju