Na izredni seji na temo aktualnega dogajanja v zvezi s projektom izgradnje TEŠ 6 so med drugim sodelovali župan občine Velenje Bojan Kontič, župan občine Šoštanj Darko Menih in podžupan Občine Šmartno ob Paki Janko Kopušar, poslanca DZ Srečko Meh in Jožef Kavtičnik, generalni direktor HSE mag. Matjaž Janežič, predsednik Uprave Premogovnika Velenje dr. Milan Medved in direktor TEŠ mag. Simon Tot. Kljub povabilu pa se seje nista udeležila predsednik vlade Janez Janša in minister za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač.
Občinski sveti so soglasno sprejeli sklepe glede nadaljnjega izvajanja projekta TEŠ 6 in glede postopkov dajanja državnega poroštva za izgradnjo šestega bloka. Tako so vnovič izrazili podporo nadaljevanju projekta TEŠ 6 ter odločno nasprotovali dokapitalizaciji družb energetske dejavnosti s strani tujih vlagateljev, saj bi ta povzročila dolgoročne negativne okoljske, socialne in ekonomske posledice tako v Šaleški dolini kot tudi v Sloveniji. Privatizacija družb energetske dejavnosti z odprodajo lastniških deležev tujim investitorjem je po njihovem mnenju dokazano slaba pot in za državljane Slovenije dolgoročno ekonomsko neupravičena.
Od HSE in TEŠ pričakujejo, da bosta projekt izgradnje TEŠ 6 vodila skladno s predstavljenim terminskim načrtom in uporabno dovoljenje za nadomestni blok pridobila do 15. februarja 2016.
V sklepe so zapisali tudi, da bodo v Šaleški dolini odkopavali premog in proizvajali električno energijo po letu 2015 pod pogojem, da bo sočasno izvedena kvalitetna in celovita sanacija zraka, vode in tal, ter se bodo odpirala nadomestna delovna mesta s pomočjo projektov, ki bodo podprti s strani lokalnih skupnosti, Premogovnika Velenje in TEŠ. Prebivalke in prebivalci Šaleške doline morajo imeti namreč s strani Premogovnika Velenje, TEŠ ter njunih lastnikov zagotovljene pogoje za svoje življenje in nadaljnji razvoj v ekološko urejenem ter zdravem okolju.
Občinski sveti so pozvali DZ, da brez škodljivega odlašanja nadaljuje z obravnavo predloga zakona o poroštvu za obveznosti iz dolgoročnega posojila v višini 440 milijonov evrov, ki ga najame TEŠ pri EIB za financiranje projekta izgradnje nadomestnega bloka 6, moči 600 MW.
Občinski sveti od vlade pričakujejo, da bo pri obravnavi predloga zakona v DZ upoštevala dejstvo, da so bili odzivi dveh predhodnih vlad na finančno konstrukcijo glede projekta TEŠ 6, ki je vključevala državno poroštvo, pozitivni. Zlasti pa, da upošteva možnost nastopa škodljivih posledic v primeru ustavitve projekta v vseh njihovih razsežnostih.
Občinski sveti so v sklepih AUKN predlagali še, da nadaljuje z že začetimi aktivnostmi, in da pristopi tudi k nadaljnjim in argumentiranim dejanjem v okviru njenih zakonskih pooblastil, s ciljem opozoriti pristojna državna telesa na nevarnost glede obstoja HSE v primeru zavrnitve državnega poroštva za izgradnjo TEŠ 6. (pb)
Več na:www.rlv.si