Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije (www.djs.si) združuje več kot 300 članov iz slovenskih znanstveno-raziskovalnih, strokovnih, industrijskih, regulatornih in drugih organizacij na področju jedrske energije in jedrskih tehnologij. Društvo že 25 let podpira izmenjavo informacij o jedrski znanosti doma in v tujini, izvaja aktivnosti v podporo varnemu obratovanju jedrske elektrarne Krško, vključuje se v pripravo Energetskega koncepta Slovenije, organizira izobraževanja, izdaja strokovno literaturo in društveno glasilo Jedrce. Osrednji vsakoletni jesenski društveni dogodek je mednarodna konferenca Nuclear Energy for New Europe (Jedrska energija za novo Evropo).
25 let uresničevanja ciljev na področju strokovne dejavnosti in obveščanja javnosti
Delovanje društva je vse od njegove ustanovitve leta 1991 osredotočeno na uresničevanje temeljnih namenov in ciljev. Ti so povezani z vzdrževanjem in stalnim izboljševanjem visoke kakovosti strokovne dejavnosti na področju jedrske znanosti in tehnologije ter z dejavnostmi obveščanja javnosti o strokovnih vprašanjih, povezanih z jedrsko znanostjo in tehnologijo. »V društvu podpiramo izmenjavo informacij doma in v tujini ter skrbimo za ohranitev tehničnega izrazoslovja v slovenskem jeziku,« poudarja prof. dr. Marko Čepin, predsednik DJS.
Obveščanje javnosti o jedrski energiji in varnosti ter podpora varnemu obratovanju NEK
Kot poudarja predsednik DJS, je bilo društvo v preteklosti pogosto aktivno pri obveščanju javnosti, na primer v letih po osamosvojitvi v zvezi s političnimi pritiski za predčasno zaprtje jedrske elektrarne Krško. »Pri tem smo bili uspešni, saj so okoljski in ekonomski interesi državljanov Slovenije močno podpirali naša prizadevanja za nadaljevanje varnega obratovanja jedrske elektrarne Krško,« razlaga Čepin in dodaja: »Pomembno vlogo smo odigrali tudi leta 1996 ob kampanji za organizacijo referenduma o predčasnem zaprtju NE Krško. Javnost smo intenzivno informirali o jedrski energiji in jedrski varnosti ter tudi javno polemizirali s pristaši takojšnjega zaprtja, kadar so nastopali z zavajajočimi argumenti. Sedanje stanje jedrske elektrarne Krško, ki po tehničnih in varnostnih parametrih sodi med boljše elektrarne v svetu, kaže, da smo imeli člani DJS še kako prav,« zaključuje Čepin in poudari, da so člani DJS tako prispevali tudi k izboljšanju gospodarskega položaja Slovenije.
DJS podpira varno obratovanje jedrske elektrarne v Krškem, ki komercialno obratuje od 1. januarja leta 1983 in prispeva v slovenski elektroenergetski sistem več kot 5 milijard kWh električne energije letno, kar je približno 40 % električne energije, proizvedene v Sloveniji, in to praktično brez izpustov škodljivih snovi in ogljikovega dioksida.
Med pomembnejšimi mejniki Čepin omeni leto 1999, ko so spremljali zamenjavo uparjalnikov v jedrski elektrarni Krško. Del tega je bil tudi prevoz uparjalnikov po cesti iz Kopra v Krško, ki je bil po celotni poti posebna atrakcija. Kompozicija teže več kot 600 ton je s hitrostjo okoli 5 km/h več dni potovala po Sloveniji in je bila deležna izjemnega zanimanja.
Leto 2011 je zaznamovala povečana komunikacijska aktivnost članov DJS glede varnosti jedrskih elektrarn, ker se je zgodila nesreča s taljenjem sredice več reaktorjev na Japonskem.
Sodelovanje v mednarodni pobudi Nuclear for Climate (Jedrska energija za podnebje)
DJS je v zadnjih letih aktivno vključen v globalno pobudo Nuclear for Climate (www.nuclearforclimate.org). Pobudo podpira več kot 140 regionalnih in nacionalnih združenj in strokovnih društev. »Na svetovni ravni potrebujemo znatno povečanje zmogljivosti za proizvodnjo električne energije iz jedrske energije, če želimo do leta 2050 doseči 80-odstotno znižanje izpustov toplogrednih plinov. Verjamemo, da je jedrska energija -ob upoštevanju načela učinkovite rabe energije- skupaj z napredkom pri povečanju količine obnovljivih virov energije pomemben del rešitve pri oblikovanju trajnostne energetske prihodnosti, tako v Sloveniji in Evropi kot na globalni ravni,« razlaga prof. Čepin. Jedrska energija ima številne prednosti pred nekaterimi drugimi viri energije oziroma tehnologijami za proizvodnjo električne energije na fosilna goriva, in sicer s podnebno-okoljskega, ekonomskega in družbenega zornega kota.
Sekciji DJS in mednarodna vpetost
V okviru društva delujeta sekcija mladih, imenovana MMG (Mreža mlade generacije), in Ženska sekcija Alfa. Sekciji, ki sta v preteklosti izpeljali veliko uspešnih projektov, sta vpeti v mednarodno sodelovanje prek omrežja YGN (Young Generation Network) in združenja WiN (Women in Nuclear). Tudi sicer so v DJS mednarodno aktivni, saj je društvo vpeto v Evropsko jedrsko društvo, ENS (European Nuclear Society). Podpisane imajo bilateralne sporazume o sodelovanju s več društvi v tujini, člani slovenskega društva zasedajo ali so zasedali pomembne funkcije v mednarodnih telesih.
Izobraževalne dejavnosti, strokovna literatura in glasilo Jedrce
V okviru izobraževalnih dejavnosti v društvu občasno organizirajo predavanja in razprave o aktualnih temah, povezanih z jedrsko znanostjo in jedrskimi tehnologijami. Izdajajo strokovno literaturo in skrbijo za tehnično izrazoslovje (»Pojmovnik jedrske tehnike in varstva pred sevanji« je dostopen na www.djs.si/pojmovnik/PojmovnikDJS.pdf). Nekajkrat letno izdajo glasilo Jedrce. Glasilo poleg članov prejemajo še odločevalci, predstavniki širše strokovne javnosti in mediji (arhiv glasil Jedrce je dostopen na: www.djs.si/4jedrce/jedrce.html).
Vključevanje v pripravo Energetskega koncepta Slovenije
V letih 2015 in 2016 je DJS aktivno sodeloval v procesu priprave Energetskega koncepta Slovenije. S predlaganimi usmeritvami dokumenta se v DJS v glavnem strinjajo. »Menimo, da so odlične obratovalne izkušnje Nuklearne elektrarne Krško z vsemi sodelujočimi podjetji in organizacijami ter odlična infrastruktura, tudi raziskave in visokošolsko izobraževanje, izjemno pomembni dejavniki odgovornega odločanja o možnih virih in tehnologijah za prihodnjo oskrbo z energijo. To je treba bolj neposredno vključiti v Energetski koncept Slovenije,« stališče društva povzema njen predsednik (celoten komentar DJS o Predlogu usmeritev za pripravo EKS: www.djs.si/1novice/eks.djs.2015).
DJS podpira varno obratovanje jedrske elektrarne v Krškem, ki komercialno obratuje od 1. januarja leta 1983 in prispeva v slovenski elektroenergetski sistem več kot 5 milijard kWh električne energije letno, kar je približno 40 % električne energije, proizvedene v Sloveniji, in to praktično brez izpustov škodljivih snovi in ogljikovega dioksida.
Osrednji vsakoletni jesenski dogodek DJS: mednarodna konferenca Jedrska energija za novo Evropo (Nuclear Energy for New Europe)
DJS že od leta 1991 vsako leto organizira mednarodno konferenco jedrskih strokovnjakov, ki je postala prepoznaven dogodek v regiji in širše. Konference se udeleži od 150 do 200 jedrskih strokovnjakov, od tega okoli polovica iz tujine. Kot vodje konference se izmenjujejo najpomembnejši vodje skupin jedrskih znanstvenikov, tako da so skozi leta pokrita različna strokovna oziroma znanstvena področja. Letošnjo, 25. konferenco (www.nss.si/nene2016) je vodil doc. dr. Luka Snoj, vodja raziskovalnega jedrskega reaktorja TRIGA (angl. Training, Research, Isotopes, General Atomics; slov. usposabljanje, raziskovanje, izotopi in General Atomics - ime podjetja, ki je zasnovalo reaktor). Raziskovalni reaktor TRIGA stoji na lokaciji Instituta »Jožef Stefan« v Podgorici pri Ljubljani. Njegova nazivna moč je 250 kW in je v letu 2016 obeležil 50-letnico delovanja. Reaktor uspešno deluje, pri čemer je omogočeno tudi pulzno obratovanje, in znanstveniki pod vodstvom doc. dr. Snoja so vpeti v mednarodne raziskave. Glede na majhnost Slovenije so v Evropi izjemno prepoznavni.
Konferenco Jedrska energija za novo Evropo bo v letu 2017 vodil prof. dr. Leon Cizelj (http://www.nss.si/nene2017), vodja Odseka za reaktorsko tehniko, ki deluje v okviru Instituta »Jožef Stefan« in je prepoznavna raziskovalna skupina v Evropi. Prof. Cizelj letos predseduje tudi mednarodnemu združenju ENEN (European Nuclear Education Network).
Uspešno delovanje DJS tudi v prihodnje
Kot zaključuje predsednik DJS prof. dr. Marko Čepin, pregled delovanja društva skozi 25 let kaže na kontinuiteto dobrega dela na jedrskem področju v Sloveniji. »V dejavnosti društva so vpeti člani društva, ki prihajajo iz različnih organizacij. Prizadevali si bomo, da se bo naša dejavnost uspešno nadaljevala tudi v prihodnje.«
Pri vodenju društva so se v 25 letih izmenjali naslednji predsedniki: dr. Andrej Stritar (predsednik od ustanovitve leta 1991 do leta 2002, takrat raziskovalec na Institutu »Jožef Stefan«, sedaj direktor Uprave Republike Slovenije za jedrsko varnost), dr. Romana Jordan (predsednica od leta 2002 do leta 2006, takrat raziskovalka na Institutu »Jožef Stefan«, od 2004 do 2014 slovenska poslanka v Evropskem parlamentu, sedaj pomočnica direktorja Instituta »Jožef Stefan«), dr. Boštjan Končar (predsednik od leta 2006 do 2010, raziskovalec na Institutu »Jožef Stefan«) in prof. dr. Marko Čepin (predsednik od leta 2010 do 2018 in hkrati visokošolski učitelj na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani).